TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

12 tys. gospodarstw powiatu hrubieszowskiego z internetem w ramach POPC

Powiat hrubieszowski znalazł się w czołówce Polski Cyfrowej dzięki ukończeniu w nim pierwszej w województwie lubelskim szerokopasmowej sieci światłowodowej. Pozwoliło to zapewnić dostęp do internetu 12 tysiącom gospodarstw oraz 43. Jednostkom oświatowym.

– Projekt, który realizujemy w ramach rządowego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, ma na celu podłączenie szybkiego Internetu na wsi, tam, gdzie ludzie mieszkają daleko od siebie i trzeba tego kabla zbudować dużo. Podpisywaliśmy umowę dotacyjną jako ostatni w konkursie, a dzisiaj możemy się pochwalić, że kończymy budowę jako pierwsi w województwie. Nasza sieć dociera do 12317 domów. W tych wszystkich domach Internet nie będzie wolniejszy niż 100 Mb/s – oznajmił Łukasz Pałucki, prokurent w Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej.

Stworzenie sieci pozwalającej na uzyskanie dostępu do internetu mieszkańcom i mieszkankom powiatu hrubieszowskiego został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Całkowita jego wartość wyniosła 70 mln zł. Wkład Unii Europejskiej wyniósł 47 mln zł.

– Samorząd województwa zainwestował kilkaset milionów złotych w sieć szerokopasmową regionu, która miała sprowadzić światłowody do każdej części województwa. Dziś jest symboliczny dzień zakończenia takiego projektu w powiecie hrubieszowskim. Ponad 12 tys. gospodarstw domowych otrzymało tutaj szybki Internet. To wyrównuje szanse gospodarcze i cywilizacyjne regionu lubelskiego i tej jego części, gdzie dochody ludności są niższe i gospodarka gorzej się rozwija – stwierdził Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Ta sieć to 450 kilometrów kabli światłowodowych, maszty radiowe i ogromna infrastruktura, która została zbudowana w powiecie hrubieszowskim, na końcu województwa. Jesteśmy z tego dumni. Udało nam się to zrobić między innymi dlatego, że współpracujemy z gminami – powiedział Łukasz Pałucki.

Sukces powiatu hrubieszowskiego to przede wszystkim sukces lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy działają szybko i sprawnie. W całym zaangażowanie tych małych operatorów jest nie do przecenienia. To dzięki nim infrastruktura planowana i budowana z rozmachem ma szansę dotrzeć do odbiorców końcowych, o których przecież w całej cyfryzacji chodzi.

– Polska Cyfrowa wyglądałaby dużo gorzej, gdyby nie inicjatywy lokalnych przedsiębiorców, takie jak lokalne sieci kablowe. W program Polska Cyfrowa zaangażowane są duże firmy, które kładą światłowody w całej Polsce. Ale ten światłowód trzeba jeszcze czymś zakończyć i zapukać do konkretnego domu, do konkretnego człowieka i porozmawiać z nim, aby ta sieć żyła. I to jest zadanie właśnie lokalnych przedsiębiorców; nie tych gigantów, globalnych korporacji, tylko przedsiębiorców działających na danym terenie – powiedział Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Kołodziejski chwalił również lokalnych samorządowców, którzy z poświęceniem angażowali się w realizację projektu. Ich praca pozwoliła zapewnić mieszkańcom tak potrzebny dostęp do internetu, który umożliwia pracę, rozwój, ale także rozrywkę. Doceniają to także mieszkańcy i mieszkanki.

– Światłowód mam już od 6-7 miesięcy. Jestem z niego bardzo zadowolona. Poprzednio mieliśmy Internet radiowy. Nie był on najlepszy. Przy dużym wietrze lub deszczu po prostu go nie było. Teraz jest stałe łącze i nie przerywa. Jest OK. Jednocześnie każdy w domu coś robi i nie ma problemu z Internetem. Światłowód był w ciągu miesiąca od zgłoszenia – poinformowała jedna z mieszkanek.

Źródło:radio.lublin.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze