E-dowód osobisty jest dokumentem z warstwą elektroniczną i numerem CAN zapisanym w kodzie kreskowym. Numer pozwala korzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu oraz zabezpiecza zapisy z warstwy elektronicznej przed odczytaniem przez osoby do tego niepowołane. Dokument oprócz funkcji, jakie posiada każdy dowód osobisty takich jak potwierdzenie tożsamości czy obywatelstwa, może być wykorzystywany do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.
Dzięki e-dowodowi możemy logować się do portali administracji publicznej przy użyciu bezpiecznego środka identyfikacji elektronicznej – profilu osobistego. Umożliwia także elektroniczne podpisywanie dokumentów poprzez podpis elektroniczny.
Jak wyrobić e-dowód?
Przede wszystkim należy złożyć wniosek o wydanie e-dowodu tak samo, jak w przypadku każdego innego dowodu osobistego. Wniosek składa się w dowolnym urzędzie gminy.
W przypadku e-dowodów możliwe jest również aktywowanie certyfikatu identyfikacji i uwierzytelnienia oraz certyfikatu podpisu osobistego. Odbywa się to przez ustalenie osobistego kodów PIN dla każdego z tych certyfikatów. Można to zrobić od razu w urzędzie gminy przy odbiorze dokumentu lub później w dowolnym urzędzie gminy.
Korzystanie z elektronicznych funkcji e-dowodu wymaga posiadania czytnika do e-dowodu oraz instalacji oprogramowania do jego obsługi lub smartfonu z anteną NFC oraz instalacji specjalnej aplikacji eDO App. Dzięki aplikacji eDO App i e-dowodowi można zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany.
Aktywacja e-dowodu
Dostępność aplikacji eDO App pozwala korzystać z e-usług bez konieczności posiadania czytnik do e-dowodu. Aplikacja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A dostępna jest dla systemu Android – wersja 6.0 i nowsze oraz dla systemu iOS – wersja 13.2 i nowsze, od iPhone 7 i nowszych.
Aplikację należy pobrać i uruchomić. W tym celu nie trzeba się rejestrować czy podawać żadnych danych. Dzięki temu posiadający dowód z aktywna warstwą elektroniczną może chociażby założyć i potwierdzić profil zaufany.
W tym celu zakładając PZ należy wybrać e-dowód jako sposób weryfikacji tożsamości. Do tego właśnie potrzebny będzie moduł NFC i aplikacja. Żeby dopełnić formalności skanuje się za jej pomocą kod QR lub przepisuje numer pod nim, a następnie wpisuje numer CAN.Teraz wystarczy przyłożyć e-dowód do telefonu w miejscu, w którym znajduje się antena NFC i wszystko zatwierdzić 4-cyfrowym PIN-em do e-dowodu.
Chociaż procedura wy maga wielu działań, to jest to spowodowane dbałością o bezpieczeństwo danych osobowych. Założony profil zaufany posłuży do załatwiania wielu spraw w e-urzędzie.
E-dowód – jak wyglada?
Elektroniczny dokument ma inny numer i serię i niż dokument tradycyjny – plastikowy, którym się posługujemy.
Źródło: gov.pl