TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Finlandia rajem dla start-upów

Cyfryzacja jest głównym tematem ostatnich wieści płynących z Finlandii. Krajowe start-upy pracują nad rozwiązaniami, które doprowadzą m.in. do stworzenia społecznościowego intranetu oraz do przygotowania zaawansowanych cyfrowych zabezpieczeń.

Happeo, dostawca intranetowych narzędzi społecznościowych z Helsinek, ogłosił w lipcu br., że zebrał około 25,5 mln EUR w ramach współpracy z Endeit Capital, Evli Growth Partners i Smartfin. Wśród inwestorów biorących udział w zrzutce znaleźli się również ex-CEO Nokia Rajeev Suri oraz CEO Vincit Mikko Kuitunen.

Start-up stworzył platformę, która umożliwia użytkownikom dostęp do wszystkich informacji intranetowych za pomocą jednego kliknięcia i oferuje firmom miejsce do przechowywania plików i dokumentów. Klienci Happeo to firmy z różnych branż, m.in. Decathlon, Marqueta i Pinterest.

Xiphera, zespół twórców sprzętowych rozwiązań bezpieczeństwa wykorzystujących sprawdzone algorytmy kryptograficzne z siedzibą w Espoo, ogłosili na początku czerwca br., że zebrali około 480 tys. EUR od grupy inwestorów kierowanej przez Gorilla Capital. Środki zostaną wydane na przygotowanie nowoczesnej formy zabezpieczeń kryptograficznych.

Europejskie Centrum Prognoz Średniego Zasięgu, Europejska Agencja Kosmiczna i Europejska Organizacja Satelitarna Meteorologicznego ogłosiły, że przygotowują się do zbudowania cyfrowego bliźniaka Ziemi za pomocą LUMI, superkomputera znajdującego się w Kajaani w środkowej Finlandii. Cyfrowa Ziemia ma funkcjonować jako system informacyjny i infrastruktura badawcza pomagając ludzkości monitorować zjawiska naturalne i wpływ człowieka, a także sporządzać prognozy pogody. Symulacja może znacznie przyczynić się do realizacji Zielonej Agendy Rozwoju UE.

Tecnotree, fiński dostawca rozwiązań cyfrowych dla dostawców usług komunikacyjnych, ogłosił, że uruchomił własny system dostarczania usług cyfrowych dla krajów Afryki. Natomiast firma Starcart opracowała innowacyjne narzędzie do zakupów online, które ma za zadanie wybierać dostawców o najniższych cenach i najszybszym czasie dostawy.

Finlandia zamierza być na czele transformacji cyfrowej także w innych dziedzinach życia. Fiński rząd przedstawił kompas cyfrowy na 2030 r., który opiera się na cyfrowych umiejętnościach, bezpiecznej i zrównoważonej infrastrukturze cyfrowej, transformacji przedsiębiorstw oraz digitalizacji usług publicznych.

Źródło: goodnewsfinland.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze