Internet jest narzędziem, które pozwala nam na lepszą organizację pracy i niesie ułatwienia. Ale jak każde narzędzie oprócz pozytywów niesie też negatywy. Jednym z nich są cyberzagrożenia, z których coraz bardziej zdajemy sobie sprawę. Wiemy też, że w internecie nic nie ginie. Czasem byśmy jednak chcieli, żeby można było usunąć nasze wszelkie cyberślady.
Badanie z maja 2022 r. sprawdzało, czy polscy użytkownicy internetu chcieliby całkowicie zniknąć z cybeprzestrzeni. Okazało się, że jedyni 29 proc. chciałoby tego zdecydowanie. Wielu z nich dlatego, że nie chciałoby, by ich imię i nazwisko pozostała w sieci. Ale 33 proc. chciałoby tego z obawy przed wykorzystaniem ich danych osobowych przez podmioty zewnętrzne.
Czego najchętniej pozbylibyśmy się z sieci?
Swoich niekorzystnych zdjęć i filmów. Tak odpowiedziało 42 proc. badanych. Podobny odsetek chciałby usunięcia z sieci ich danych finansowych. Wspomnienia o zawstydzających momentach to co, co chciałoby usunąć 29 proc. badanych. O zniknięciu starego profilu randkowego wspomniało 27 proc. osób.
Użytkownicy internetu obawiają się, że w ręce hakerów wpadną ich dane finansowe. Takie obawy ma 64 proc. badanych. Najbardziej obawa ta doskwiera osobom w wieku 58-76 lat. 42 proc. obawia się wycieku prywatnej korespondencji, a 36 proc. ma takie obawy wobec kont w social mediach.
Z jednej strony chcielibyśmy chronić swoje dane, ale z drugiej strony chętnie podglądalibyśmy dane innych osób. Tylko 45 proc. badanych stwierdziło, że nie chciałoby poznać prywatnych informacji o innych, gdyby krążyły po sieci. Pozostali poznaliby chętnie dane innych osób z kilku kategorii.
Chociaż nie zawsze nasze zachowania na to wskazują, to przynajmniej teoretycznie poważnie traktujemy naszą prywatność. Najbardziej nie chcemy dzielić się informacjami o finansach, zdrowiu czy życiu prywatnym.
Pomimo obaw o prywatne informacje, nie jesteśmy gotowi inwestować w zachowanie prywatności. 55 proc. ankietowanych nie płaciłaby za bycie anonimowymi podczas korzystania z internetu. 29 proc. wydałoby na ten cel do 500 zł, tylko 3 proc. gotowych by były zapłacić ponad 4,5 tys. zł za prywatność.
Jednak najczęściej wystarczy, że sami będziemy ostrożni i nie będziemy umieszczać informacji na swój temat lub nie będziemy ich podawać we wszystkich ankietach i formularzach, które pojawiają siew internecie.
Źródło: nordvpn.com
Czytaj także: