Bardzo trudną i ryzykowną operację rozdzielenia bliźniąt syjamskich z łączonych mózgami przeprowadzili lekarze w Brazylii. Zabieg trwający kilkadziesiąt godzin poprzedziły testy wykorzystujące techniki wirtualnej rzeczywistości. Dzięki temu lekarze mogli przećwiczyć wszystkie elementy operacji wirtualnie, by w trakcie tej przeprowadzonej realnie nie popełnić błędów.
Operacją rozdzielenia bliźniąt syjamskich kierowali dwaj doświadczeni lekarze. Jednym z nich jest brytyjski chirurg dziecięcy Noora ul Owase Jeelani z londyńskiego Great Ormond Street Hospital. Drugi to doktor Gabriel Mufarrej, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej z Instituto Estadual do Cerebro Paulo Niemeyer. Jednak niezależnie od ich wiedzy i doświadczenia operacja była skomplikowana i ryzykowna. W odpowiednim przygotowaniu do niej pomogła rzeczywistość wirtualna.
Stworzono specjalny obraz dzięki tomografii komputerowej i rezonansowi magnetycznemu. Następnie w rzeczywistości wirtualnej chirurdzy testowali różne techniki na projekcjach mózgu chłopców. Specjaliści uczestniczyli w przygotowaniach przebywając w różnych krajach. Pracowali w „pokoju wirtualnej rzeczywistości” i porozumiewali się dzięki zestawom słuchawkowym.
Te przygotowania pozwoliły sprawdzić różne metody i uniknąć ewentualnych błędów już w trakcie realnej operacji. Był to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów rozdzielenia bliźniąt syjamskich. Były to również najstarsze bliźnięta syjamskie połączone mózgiem, które udało się rozdzielić. Operacja przebiegła pomyślni, a dzieci czują się dobrze.
Źródło: poradnikzdrowie.pl