Sytuacja na rynku nie jest pozytywna. Złotówka traci na wartości, stopy procentowe idą w górę, inflacja bije kolejne rekordy. Dla osób szukających sposobów na inwestowanie rozwiązaniem mogą być startupy. O tym, w jaki sposób zacząć myślenie o inwestowaniu w startupy napisał Przemysław Magaczewski radca prawny z kancelarii KTW.Legal.
Inwestycje w startupy są obecnie coraz popularniejsze. Warto rozpatrywać różne opcje w tej kwestii. Inwestycję można zrealizować poprzez funduszu inwestycyjnego, ale również jako inwestor prywatny.
Istotniejszą kwestią jest znalezienie interesującego projektu, branży czy pomysłu, w który warto zainwestować. Warto śledzić konkursy startupowe, eventy, konferencje prezentujące startupy. Informacji można szukać w organizacjach akceleracyjnych czy inkubatorach zrzeszających projekty.
Po znalezieniu interesującego projektu rozpoczynamy rozmowy o inwestycji. Wtedy warto zadbać o NDA- czyli umowie poufności przy negocjacji ewentualnej transakcji. Zabezpieczy to nasze interesy w sytuacji, gdy startup szuka pieniędzy z różnych źródeł i są one nasza konkurencją w tej inwestycji.
Ostatnim etapem jest umowa inwestycyjna zawierająca wszystkie warunki inwestycyjne.
Chociaż nie zawsze takie inwestycje są trafione i w wielu przypadkach zaangażowanie inwestora jest głównie wsparciem dla samego startupu, to jednak jest to sposób dla biznesu na szukanie ciekawych alternatyw i nowych możliwości inwestycyjnych.
Więcej informacji o zasadach i sposobach inwestowania w start-upy na stronie ktw.legal.