W ramach struktur Unii Europejskiej powstała specjalna grupa zajmująca się cyfrową suwerennością. Trwają prace nad stworzeniem przpisów, który regulowałyby europejskie cyfrowe dobra wspólne.
Celem strategicznym grupy ma być rozwój tzw. cyfrowych dóbr wspólnych, czyli zasobów informacyjnych tworzonych przez użytkowników. Cyfrowym dobrem wspólnym jest na przykład Wikipedia.
W skład instytucji weszło dziewiętnaście państw członkowskich UE. Przedstawiciele poszczególnych krajów zgadzają się, że przestrzeń cyfrowa nie może być pozostawiona dominacji kilku platform monopolistycznych.
Politycy dostrzegli, że we wszystkich najnowszych przepisach regulacyjnych, Wikipedia jest regulowana w taki sam sposób, jak Facebook i Google, mimo że encyklopedia nie stosuje tego samego modelu, co wymienione firmy i jest moderowana przez wolontariuszy
Francja, która przewodniczy Radzie UE, chciałaby zainspirować państwa, które chcą rozpocząć większą otwartość danych publicznych i korzystanie z cyfrowych dóbr wspólnych. Potwierdziła to w listopadzie ubiegłego roku była minister transformacji publicznej i służby cywilnej, Amélie Montchalin.
Źródło: euractiv.com