W Domu Pomocy Społecznej “Pogodna Jesień” seniorzy mogą „podróżować” po Egipcie w goglach 3D i robić wirtualne zakupy. Rozliczają też PIT przez internet. Wszystko dzięki udziałowi w projekcie Bezpieczny Senior w Sieci.
W DPS przy ul. Dojazdowej w Łodzi początek projektu to było podstawowe zapoznanie seniorów nie tylko z korzystaniem z komputera, ale też z jego budową.
– Nasz kolega, który jest pasjonatem informatyki zaczął od rozkręcenia komputera i pokazania jego “wnętrzności”. Opowiedział, jak sprzęt jest zbudowany i na jakiej zasadzie działa. A potem zaczynaliśmy od podstaw. Choćby tak prozaicznych rzeczy jak działanie przeglądarki internetowej – opowiada Agnieszka Malinowska, instruktor terapii zajęciowej w DPS “Pogodna Jesień”.
Seniorzy i seniorki mieli różny poziom wiedzy i umiejętności przed przystąpieniem do programu. Niektóre panie umiały wcześniej pisać na maszynie, więc obsługa klawiatury w tym wypadku była łatwiejsza. Jednak problemem okazało się korzystanie z komputerowej myszy.
– Ręce nie są już tak sprawne w tym wieku. Zdarzają się problemy ze stawami. Wzrok już też “nie ten”, więc trzeba było maksymalnie powiększać kursor na ekranie. W pierwotnej typowej wersji nasze uczestniczki nie widziały kursora – wyjaśnia Agnieszka Malinowska.
Wszystko zaczęło się jesienią 2021 r. W trakcie pandemii, gdy podopieczni DPS-u starali się nie wychodzić z placówki, by nie ryzykować zakażeniem. Dlatego pojawił się pomysł, by zajęcia komputerowe rozszerzyć o te z wykorzystaniem technologii 3D i specjalnych gogli. To pozwoliło uczestniczkom zajęć udać się w podróż po Egipcie i obejrzenie piramid.
– Przyznaję, że trochę się obawialiśmy, że Panie mogą mieć problemy z błędnikiem. Ale okazało się, że były zachwycone. Wtedy postanowiliśmy, że pomyślimy o internetowych zakupach. Seniorki z ciekawością przeglądały strony sklepów, oceniały, co można nabyć w sieci – opowiada instruktorka.
Jednak uczestniczki zajęć pomimo zachwytu nad możliwościami technologii, obawiały się dokonywać w ten sposób zakupów. Główną obawą była możliwość padnięcia ofiarą oszustwa internetowego. To pokazało, że seniorki mają świadomość tego, jakie zagrożenia pojawiają się w sieci i są ostrożne.
Kolejnym elementem edukacji było korzystanie z e-urzędu, a także samodzielne rozliczanie PIT-u. A apetyt na nowe technologie seniorek ciągle rośnie.
– Panie same dopytują o sposób obsługi twittera. Zaś my chcielibyśmy pokazać np. seniorkom, jak umówić wizytę u lekarza przez internet. Ale też pokazać im nowinki technologiczne w medycynie, np. jak dzięki drukarce 3D można stworzyć protezę – podsumowuje Agnieszka Malinowska.
Projekt Sieć Pokoleń Bezpieczny Senior w Sieci prowadzony przez Fundację Pod Dębem oraz jedną z sieci telefonii komórkowej. Wsparcie DPS-u pozwoliło także na zakup dwóch laptopów.
Źródło: materiały prasowe UMŁ