TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

T-Mobile i Orange bez 3G. Teraz czas na pozostałych?

Orange Polska przypomina, że 3G w jej sieci ma ograniczony czas działania. Także T-Mobile wyącza swoje nadajniki 3G. Co na to Play i Plus?

– Starsze technologie radiowe 2G i 3G są przez Was coraz mniej wykorzystywane. Rekordy bije zapotrzebowanie na transmisję danych. Taka jest natura rozwoju. Przychodzi nowe, a znika starsze. Czas na zmiany – napisał Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

96 proc. danych sieci mobilnej Orange to kwestia LTE (4G). Jedynie 3 proc. korzysta jeszcze z 3G. Niewiele jest też urządzeń, które jeszcze pracują w tej technologii. Dlatego firma planuje całkowitą rezygnacje z 3G.

– W USA, Europie i Polsce niektórzy operatorzy ogłosili już swoje plany wyłączenia starszych technologii. Również i my przymierzamy się do tego kroku – właśnie rozpoczęliśmy przygotowania. Nie mamy jeszcze ustalonej dokładnej daty wyłączenia 3G. Planujemy, że dla poszczególnych regionów Polski będą to lata 2024 – 2025 – napisał Jabczyński.

W przyszłym roku całkowicie z 3G chce też zrezygnować T-Mobile.

– Proces wyłączenia sieci 3G w warstwie U2100 T-Mobile Polska zakończyła w całej swojej sieci w trzecim kwartale ubiegłego roku, a w celu pełnego uzyskania zasobów do rozwoju sieci nowszych generacji przeprowadziliśmy również całkowite pilotażowe wyłączenie sieci 3G (w warstwie U900) w powiecie ostrowieckim, starachowickim i opatowskim – poinformowało biuro prasowe T-Mobile.

Firma plany odejścia od 3G podaje od prawie półtora roku. Nie tylko w mediach, ale też bezpośrednio wysyłając do klientów SMS-y. Ma to przygotować na zmianę tych, którzy korzystają z telefonów i kart SIM starszej generacji.

–  W przypadku pierwszych trzech powiatów objętych projektem przeprowadziliśmy także kampanię informacyjną w lokalnych tytułach, portalach informacyjnych, stacjach radiowych oraz wysłaliśmy specjalne wiadomości geotergetowane do osób, których mogła dotyczyć ta zmiana – wyjaśnia T-Mobile Polska.

Firma jednocześnie informuje, że po wyłączeniu 3G przeznaczy pozyskane częstotliwości z zakresu 900 MHz na LTE i 5G, co pozwoli osiągnąć lepsze prędkości transferu danych. Szacowana jest poprawa o 10 proc.

Co na to pozostałych dwóch operatorów Play i Plus?

– Obecnie tego nie planujemy, a gdy będziemy mieli coś konkretnego na ten temat do przekazania, to na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną i naszych klientów – podał nam Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtelu, operatora Plusa.

– Play będzie dostosowywać strategię w tym zakresie w zależności od dostępności nowych zasobów częstotliwości i zarządzania dotychczasowymi wykorzystywanymi w tych technologiach. O decyzjach w tym zakresie będziemy informować stosownymi komunikatami. Taki ruch musi być zaplanowany z wyprzedzeniem oraz poprzedzony akcją edukacyjną – wyjaśniła sytuację swojej sieci Ewa Sankowska-Sieniek z Play.

Osoby korzystające z telefonów starszej  generacji po wyłączeniu 3G będą musiały prawdopodobnie zmienić kartę SIM i/ telefon. Dotyczy to tych, których obecne urządzenia nie obsługują połączeń w technologii VoLTE lub sieci 4G/LTE.

W przypadku konieczności wymiany karty SIM większość operatorów oferują taką procedurę bez dodatkowych kosztów.

Po wyłączeniu 3G możliwe jednak będzie nadal wykonywanie połączeń i wysyłanie SMS-ów.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze