Niemal wszyscy seniorzy obawiają się konsekwencji wycieku danych. Najczęściej ich lęk powoduje wykorzystanie takich danych do celów finansowych takich jak wyłudzenie kredytu. Jednak niewielu z nich wie, w jaki sposób się przed taką ewentualnością chronić.
Badania dotyczące seniorów zostało przeprowadzone z okazji Dnia Babci i Dziadka przez Biuro Informacji Kredytowej. Według niego głównym powodem zmartwienia związanego z ewentualnym wyciekiem danych jest dla seniorów zagrożenie finansowe. 54 proc. seniorów obawia się kłopotów w takim wypadku. Ogólnie aż 92 proc. osób powyżej 65. Roku życia ma obawy związane z wyciekiem danych.
W trakcie badania przeprowadzono także test na umiejętność wychwytywania strony internetowej, która powinna budzić wątpliwości. Właściwej odpowiedzi udzieliło jedynie 11 proc. badanych. A często cyberprzestępcy stosują w swoich metodach nazwy stron internetowych, które niewiele różnią się od prawdziwych.
Seniorzy nie mają też odpowiednich umiejętności, by chronić swoje dane. Jedynie 1/5 podejmuje działania w tym zakresie. Może wynikać to z niewystarczającej wiedzy na ten temat.
Badanie wykazało, że pośród osób w wieku 60-74 lata 51,4 proc. korzysta już z internetu, a 43,a proc. robi to codziennie.
– Zmieniająca się infrastruktura dostępu do leczenia, sposób załatwiania spraw urzędowych czy zakupów, wpływa na dobrostan psychiczny osób starszych – stwierdził szef bezpieczeństwa Biura Informacji Kredytowej Andrzej Karpiński
Eksperci przypominają, że do grupy seniorów będzie się zaliczać coraz więcej osób. „W Polsce mamy 9,8 mln osób w wieku 60 lat i więcej. Stanowią oni ponad jedną czwartą ludności kraju, a ich udział rośnie z roku na rok”- zauważono w badaniu.
Źródło: wirtualnemedia.pl