TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Seniorzy obawiają się wycieku danych osobowych

Niemal wszyscy seniorzy obawiają się konsekwencji wycieku danych. Najczęściej ich lęk powoduje wykorzystanie takich danych do celów finansowych takich jak wyłudzenie kredytu. Jednak niewielu z nich wie, w jaki sposób się przed taką ewentualnością chronić.

Badania dotyczące seniorów zostało przeprowadzone z okazji Dnia Babci i Dziadka przez Biuro Informacji Kredytowej. Według niego głównym powodem zmartwienia związanego z ewentualnym wyciekiem danych jest dla seniorów zagrożenie finansowe. 54 proc. seniorów obawia się kłopotów w takim wypadku. Ogólnie aż 92 proc. osób powyżej 65. Roku życia ma obawy związane z wyciekiem danych.

W trakcie badania przeprowadzono także test na umiejętność wychwytywania strony internetowej, która powinna budzić wątpliwości. Właściwej odpowiedzi udzieliło jedynie 11 proc. badanych. A często cyberprzestępcy stosują w swoich metodach nazwy stron internetowych, które niewiele różnią się od prawdziwych.

Seniorzy nie mają też odpowiednich umiejętności, by chronić swoje dane. Jedynie 1/5 podejmuje działania w tym zakresie. Może wynikać to z niewystarczającej wiedzy na ten temat.

Badanie wykazało, że pośród osób w wieku 60-74 lata 51,4 proc. korzysta już z internetu, a 43,a proc. robi to codziennie.

– Zmieniająca się infrastruktura dostępu do leczenia, sposób załatwiania spraw urzędowych czy zakupów, wpływa na dobrostan psychiczny osób starszych – stwierdził szef bezpieczeństwa Biura Informacji Kredytowej Andrzej Karpiński

Eksperci przypominają, że do grupy seniorów będzie się zaliczać coraz więcej osób. „W Polsce mamy 9,8 mln osób w wieku 60 lat i więcej. Stanowią oni ponad jedną czwartą ludności kraju, a ich udział rośnie z roku na rok”- zauważono w badaniu.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze