Uczestnicy prelekcji “Polska LoRaWAN w każdym powiecie”, która odbyła się podczas Zjazdu MiŚOT w Bukowinie Tatrzańskiej, omówili temat przyszłości wykorzystania technologii IoT w Polsce.
Grupa MiŚOT rozpoczęła projekt, którego celem jest budowa ogólnopolskiej sieci LoRaWAN poprzez wykorzystanie lokalizacji i potencjału małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Popularyzacja tego rozwiązania pozwoli na oferowanie przez operatorów nowych produktów dla biznesu, administracji i klientów indywidualnych.
Artur Tomaszczyk wymienił zalety wdrażanego rozwiązania i możliwe wykorzystanie w ramach rozwiązań typu smart, począwszy od inteligentnych domów po czujniki usprawniające produkcję rolniczą i smart city (m.in. systemy zarządzające miejscami parkingowymi).
Projekt prowadzony jest obecnie na poziomie województw, a wszystkie powiaty obejmie w 2022 roku.
– Pracujemy nad LoRaWAN od kilku lat. Realne zapotrzebowanie na takie usługi zacznie się od 2023 roku. Będziemy wtedy już znacznie wyprzedzać konkurencję – powiedział Sebastian Kachel. Krzysztof Czuszek odniósł się do możliwych zastosowań LoRaWAN i IoT, przekazując, że jednym z pierwszych rozwiązań dla LoRaWAN będzie monitorowanie pojazdów i towarów dla dużych korporacji transportowych. “Mamy szansę na 20 proc. rynku” – dodał Czuszek.
Kinga Pawłowska-Nojszewska, radczyni prawna specjalizująca się w prawie telekomunikacyjnym, powiedziała, że regulacja komunikacji M2M (machine-to-machine) nastąpi w PKE.
Więcej o praktycznych zastosowaniach LoRaWAN, pod postacią inteligentnych kart rejestracji czasu pracy, opowiedział Sebastian Młodziński, inwestor i prezes spółki TIAMATE.
Operatorzy w Europie i na świecie wykazują coraz większe zainteresowanie użyciem LoRaWAN. Dotyczy to zarówno projektów wielkoskalowych, jak i mniejszych, realizowanych przez lokalnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W oparciu o ten standard oferowane są coraz liczniejsze usługi. Czas zatem zacząć nowy projekt – zachęcamy do wypełnienia ankiety: https://www.epix.net.pl/lorawan
Trwa Zjazd MiŚOT. Zapraszamy do lektury kolejnych relacji z wydarzenia.
ISPortal oraz kwartalnik ICT Professional są patronami medialnymi Zjazdu MiŚOT.