Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się nowelizacja przepisów związanych z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Projekt mają zaopiniować związki zawodowe. A nowe prawo wejdzie w życie na początku 2022 r.
O powstaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości słychać było od 27 lipca, gdy zostało zapowiedziane na konferencji prasowej Kancelarii Premiera. Projekt powstawał we współpracy z Komendą Główną Policji.
Po wejściu w życie nowelizacji w policji zostanie wyodrębniona służba zwalczania cyberprzestępczości. Będzie odpowiedzialna za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw w cyberprzestrzeni.
CBZC kierować będzie komendant podlegający Komendantowi Głównemu Policji, a powoływany przez ministra spraw wewnętrznych. Jego zastępców będzie powoływał KGP.
Najpierw jednak zostanie powołany zostanie pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. utworzenia służby zwalczania cyberprzestępczości, który będzie przygotowywał pracę CBZC. Będzie on też miał pół roku na zaproponowanie przeniesienia do nowej jednostki konkretnych policjantów. Jego praca zakończy się w chwili powołania komendanta CBZC.
Policjanci ze służby zwalczania cyberprzestępczości będą mogli być przeniesieni czy delegowani do innej służby w policji. Tak samo z innych wydziałów będą mogli być przenoszeni do CBZC. Będzie się to odbywało na wniosek komendanta.
Za pracę w CBZC będzie przysługiwał dodatek służby zwalczania cyberprzestępczości w miesięcznej wysokości nie niższej niż 70 proc. i nie wyższej niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów. Jego wysokość będzie zależna od oceny wywiązywania się z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych.
Zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.
Źródło: cyberdefence24.pl