30 mld euro skierowali eurodeputowani na projekty infrastrukturalne łączące regiony UE. Działania dotyczą instrumentu nazwanego „Łącząc Europę”. Fundusze zostaną przekazane na projekty transportowe, cyfrowe i energetyczne o znaczeniu ogólnoeuropejskim. To działania na lata 2021-2027.
Zgodnie z programem transeuropejskie projekty takie Rail Baltica, infrastruktura ładowania pojazdów napędzanych paliwami alternatywnymi i zasięg 5G na ważnych osiach transportowych zostaną ukończone do 2030 r.
60 proc. z funduszy będzie przeznaczone na projekty związane z celami klimatycznymi UE. 15 proc. będzie finansowało transgraniczne projekty związane z energią odnawialną.
„Łącząc Europę” podzielono na 3 elementy. Pierwszy z nich to projekty transportowe, na które przeznaczono 23 mld euro. Na projekty energetyczne przeznaczono 5 mld euro, a na projekty cyfrowe – 2 mld euro.
10 mld euro przeznaczonych na transgraniczne projekty transportowe będzie pochodziło z funduszy spójności.
W sektorze cyfrowym wsparcie będzie dotyczyć bezpieczeństwa i ochrony sieci cyfrowych wysokiej przepustowości, systemów 5 G i cyfryzację sieci transportowych i energetycznych.
Chociaż przepisy programu „Łącząc Europę: wejdą w życiu dopiero po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, to będą stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 roku.
Na przygotowanie do wdrożenia przepisów usprawniających projekty transportowe państwa członkowskie będą miały 2 lata.
Źródło: pap