TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

KIKE domaga się równych szans MIŚOT-ów w programie FERC

25 maja dobiegł końca termin składania uwag do FERC. KIKE złożyła ich szereg za pomocą formularza online. Mocno zaakcentowała rolę MIŚOT-ów w zwalczaniu wykluczenia cyfrowego.

W ramach priorytetu I programu FERC wspierane będą działania umożliwiające jak najszerszy dostęp do szerokopasmowego internetu. Stworzona infrastruktura powinna osiągać parametry min.  100 Mb/s w przypadku gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Jednak z założenie zwiększenia możliwości do prędkości gigabitowych.

W miejscach stanowiących o rozwoju społeczno- gospodarczym takich jak szkoły, węzły transportowe, instytucje kultury czy centra technologiczne i biznesowe, ma być zapewniony dostęp do internetu o przepustowości co najmniej 1 Gb/s.

KIKE wystąpiła z szeregiem uwag do FERC, w których skupiła się na specyfice polskiego rynku telekomunikacyjnego. Uwzględniła również rolę firm sektora MŚP z krajowym kapitałem, które pozwalają na jego wysoki poziom konkurencyjności i innowacyjności.

Postulowała też trzymanie się założenia o minimalnej ingerencji w dynamicznie rozwijający się rynek telekomunikacyjny przez stronę publiczną. Na rynku tym bowiem zachodzą samoistne procesy konsolidacji, a dodatkowe środki na rozbudowę sieci szerokopasmowych mogą przyspieszyć te tendencje. Wynikać to może przede wszystkim z niedoskonałości systemu dystrybucji czy nadzoru nad środkami unijnymi.

Dlatego tak ważna jest – według KIKE – zasada niedublowania sieci. Szczególnie istniejących i planowanych sieci na obszarach wiejskich. Tam bowiem dominują lokalni ISP. Ale założenie dotyczy obszaru całego kraju.

W uwaga wspominana jest tez równość szans  w dostępie do konkursów. Chodzi o nieograniczanie możliwości udziału MIŚOT-ów w naborach . Czynniki, które mogłyby to powodować to wielkość  obszarów,  kryteria czy wymogi finansowymi dla wnioskodawców.

Źródło: KIKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze