TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nawet 75 proc. staży odbywa się zdalnie

Sytuacja związana z Covid-19 sprawiła, że na rynku pracy zabrakło programów stażowych. Znacznie utrudniło to osobom początkujących wejście na rynek pracy. Po wielu miesiącach pojawił się zupełnie nowa propozycja. Staże odbywane online. Stanowią one już nawet 75 proc. oferty stażowej.

Staże potrzebne są zarówno studentom i osobom początkującym, które chcą dopiero nabyć doświadczenia, jak i firmom. Mogą one korzystać z nowych pomysłów i świeżego spojrzenia stażystów.

Niestety początek pandemii spowodował odwołanie wielu staży i przesuwanie ich w czasie. W pewnym momencie pojawiła się jednak opcja staży online i zyskuje na popularności.

– Ze względu na obecną sytuację, ogłoszenia zawierające oferty staży zdalnych stanowią obecnie 65-75% – mówi Marta Jaki, ekspertka ds. rekrutacji w Mindbox.

Jednak jej zdaniem stanowi to trudność dla pracodawców. Dlatego też pomimo dość szybkiego przejścia wielu firm na pracę zdalną, długo nie pojawiały się zdalne staże. Chodzi bowiem o takie przygotowanie stażu, by był on efektywny dla obu stron.

– W październiku 2019 r. rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia trójki studentów, którzy mieli zdobywać doświadczenie w ramach Global Ambassador Program, programu prowadzonego przez uczelnię, z którą współpracujemy. Przerwał je COVID-19, w wyniku którego początkowo odwołaliśmy staż. Ale już w maju 2020, wiedząc, że epidemia zapewne jeszcze chwilę potrwa, postanowiliśmy znaleźć rozwiązanie. Przystąpiliśmy do opracowania planu, dzięki któremu moglibyśmy zaangażować w to w przedsięwzięcie jak największą liczbę pracowników ze wszystkich działów. Chodziło nam o to, by stażyści online mogli doświadczyć wszystkiego, co widzieliby w biurze – opisuje taką sytuację  Alexandra Damianlieva, odpowiedzialna za stworzenie planu wirtualnego stażu dla Colt Technology Services.

Oprócz stworzenia odpowiedniego planu stażowego istotne są też braki w technologii, która pozwoliłaby na sprawną łączność i zachowanie bezpieczeństwa informacji. Stanowiło to wyzwanie informatyczne.

Niektóre rzeczy przekazywane online nigdy nie będą porównywalne z tymi, które możliwe są jedynie w przestrzeni offline. Jednak doświadczenie w pracy w czasie rzeczywistym jest bardzo istotne. Pozwala to stażystom na edukację i podnoszenie umiejętności w warunkach, w których finalnie będą pracować.

Covid-19 przyspieszył transformację cyfrową także w tym zakresie i poszerza to możliwości przedsiębiorstw.

–Bez problemu można poszukać stażu w innym mieście, a nawet złożyć podanie do czołowej firmy technologicznej w USA lub firmy konsultingowej w Chinach – o ile problemu nie stanowi dla nas różnica czasu. Zdecydowanym plusem staży online jest także ich większa elastyczność. W opcji zdalnej łączenie studiów ze stażem a nawet z pracą zarobkową staje się możliwe i jest to bardzo doceniana zależność. Minusem jest wspomniany brak mentora na wyciągnięcie ręki, biurka obok, do którego zawsze można podejść i zadać pytanie – opisuje sytuację Marta Jaki.

A praca zdalna staje się pełnoprawną formą świadczenia pracy. Pozwala ograniczyć koszty i wszystko wskazuje, że wiele firm wprowadzi tę opcję na stałe. Dlatego zapewne i zdalne staże staną się coraz bardziej powszechne.

Źródło: polskatimes.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze