TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rozwój robotyki i sztucznej inteligencji powinien skierować się w stronę usług dla obywateli

Parlament Europejski przyjął kolejną rezolucję w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) w Unii Europejskiej. 

Specjaliści podnoszą głosy, że rozwój AI w USA, Chinach i Japonii przebiegł sprawniej bez wzgląd na mniejsze zwracanie uwagi na kwestie etyczne. Według wyliczeń Ameryka Północna w sztuczną inteligencję inwestuje 15 mld $ rocznie, a Azja – 10 mld $. W Europie jest to tylko od 2,5 do 3 mld $ rocznie.

Polski dokument „Polityki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce od roku 2020” wskazuje, że PKB krajów budujących AI będzie rosło średnio o 1,5% szybciej niż tych, które tego zaniechają lub się spóźnią.

Obserwatorzy europejskiej legislacji wyliczyli, że to już czwarty dokument w tym zakresie. Kolejny bez żadnej mocy sprawczej. Tymczasem w Chinach wzrost rozwoju sztucznej inteligencji trwa od 2017 r., gdy władze zadecydowały, że będą inwestować w rodzime start-upy. W ciągu roku przeznaczono na ten cel ponad 1 mld $.

Obecnie popularnym trendem wśród przedsiębiorców wdrażających rozwiązania z zakresu robotyki jest to, by nie były to tylko i wyłącznie koncepty a usługi dla zwykłych obywateli.

Źródło: forsal

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze