Ten rok ma przynieść nie tylko dalszy rozwój sieci 5G, ale też realne jej zastosowanie. Poszerzona ma być dostępność łączy w tej prędkości i urządzeń do jej obsługi. Pojawić się mają też usługi konsumenckie.
GSM Association (GSMA) to założone w 1995 roku stowarzyszenie branżowe reprezentujące zrzeszonych w jego ramach operatorów łączności komórkowej z całego świata. Obecnie pełnowymiarowymi członkami stowarzyszenia jest około 750 podmiotów, a kolejnych 400 to podmioty współpracujące. Wydany przez stowarzyszenie raport “Global Mobile Trends 2021” stwierdza, że pomimo spowolnienia na początku roku 2020 już od marca łączność 5G na świecie rozwijała się w tempie 8 nowych sieci w każdym miesiącu.
Na świecie jest obecnie 113 operatorów telekomunikacyjnych, którzy oferują łączność w tym standardzie obejmującą 48 krajów. Obok Czech, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Australii, USA, Kanady, Korei Południowej oraz Chin także Polska należy do państw, w których działa komercyjnie 5G.
Najszybciej łączność bezprzewodowa nowej generacji udostępniana jest w takich krajach jak Chiny, Korea Południowa i USA. Jednak prace posuwają się także na rynkach rozwijających się. W południowej części Afryki za sprawą MTM i Vodacom oraz w Brazylii dzięki firmie Claro.
Według GSMA operatorzy, którzy oferują łączność w standardzie 5G, kontrolują około 40% wszystkich abonentów usług telekomunikacyjnych na świecie.
Tańsze urządzenia, nowe usługi
Według GSMA do upowszechnienia 5G w 2021 roku przyczynią się taniejące telefony przystosowane do obsługi sieci, nie tylko sam jej rozwój. Zdaniem stowarzyszenia w ciągu najbliższych 5 lat operatorzy komórkowi 80% nakładów inwestycyjnych będą wydawali na łączność w tym standardzie. W tym czasie ma się ona też upowszechnić wśród 45% populacji.
Rozwój 5G to także wejście na rynek nowych dostawców sprzętu i usług oraz powiązanych, nowych technologii. Interesujący w tej kwestii może być rynek tzw. Internetu Rzeczy (Internet of Things) czyli urządzeń, które podłączone do internetu jednocześnie komunikują się ze sobą nawzajem, wymieniają danymi wykorzystując usługi chmurowe. Urządzenia te mogą znaleźć zastosowanie m.in. w przemyśle, medycynie oraz gospodarstwach domowych.
Eksperci twierdzą, że będzie postępował dalszy rozwój rynku Internetu Rzeczy pomimo spowolnienia przez koronawirusa. Spadek sprzedaży i przeniesienie pracy i nauki do formy zdalnej dotknęły najbardziej segmentu inteligentnych samochodów. Ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze dotknęło też segment urządzeń Internetu Rzeczy dla przemysłu. Jednak według raportu GSMA zastosowania sprzętów w tych sektorach nie zostaną zniwelowane, ale przemysł, handel i ochrona zdrowia zostaną przez pandemię Covid-19 przemodelowane.
Sieć 5G – nowy standard
Sieć 5G to standard telekomunikacyjny umożliwiający pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji (w stosunku do obecnego 4G). Technologia pozwoli przyspieszyć rozwój Internetu Rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/