TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Microsoft i cybernetyczne zombie

Firma Microsoft zamierza poprzez oprogramowanie przywołać zmarłych do życia. I chociaż na pierwszy rzut oka nie brzmi to poważnie, to jednak projekt ten jest na tyle konkretny, że w USA został w tej sprawie złożony wniosek patentowy.

Microsoft chce tworzyć chatboty, które bazując na różnych danych cyfrowych będą odzwierciedleniem osób zmarłych. Patent złożony w Stanach obejmuje jedynie aplikację komputerową i nie zawiera elementów tworzenia humanoidalnych robotów, co mogłoby się kojarzyć z takim pomysłem.

Tak skonstruowana wirtualna osobowość ma mieć profil psychologiczny, który będzie oparty na danych głosowych oraz wiadomościach wysyłanych w sieci. Dane będą zbierane z mediów społecznościowych, komunikatorów, grup dyskusyjnych czy treści zawartych w mailu. Na ich podstawie stworzony zostanie indeks cyfrowy określający dokładny charakter postaci zgodny z charakterem realnej osoby.

Opis zawarty we wniosku patentowym zawiera też element uczenia się i zakłada użycie sieci neuronowej. Jednak tej koncepcji brakuje dalszych szczegółów.

Dokładnie jest natomiast opisany model biznesowy. Microsoft nie chcę wypuszczać tej technologii na licencji dożywotniej. Planuje stworzenie usługi abonamentowej. A takie przywołanie do życia zmarłych jest tylko jednym z elementów ogólnej koncepcji projektu. Oprócz tego będzie można stworzyć także własnego klona czy alter ego. Będzie też możliwość powołania do istnienia charakteru od podstaw.

Dodatkowo wykreowane postaci będą miały dwu- lub nawet trzywymiarową postać graficzną, która będzie oparta np. na fotografiach realnej osoby.

Na chwilę obecną jest to jednak dopiero rozmowa o patencie w ujęciu amerykańskim. Czyli projekt w sferze pomysłu, który po uzyskaniu patentu może, ale nie musi być zrealizowany. Jednak już sam pomysł brzmi bardzo odważnie.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze