Po kilku tygodniach negocjacji i widmie rozpadu koalicji – przedstawiciele partii tworzącej Zjednoczoną Prawicę doszli do konsensusu. Niestety, zapowiedzi się potwierdziły. Autonomię straciło ministerstwo cyfryzacji. Minister Marek Zagórski wciąż będzie odpowiedzialny za tę działkę, ale już w nowym ministerstwie. Resort rozwoju, którym będzie kierował wicepremier Gowin, został powiększony o pracę i technologię.
Do rządu wchodzi Kaczyński
Z 20 ministerstw pozostało 14. Ministerstwo Środowiska zostało wcielone do resortu klimatu, którym dalej ma zarządzać Michał Kurtyka. Dariusza Piontkowskiego zastąpi w MEN Przemysław Czarnek. Do resortu edukacji zostanie dołączone Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z rządem pożegnał się Jan Krzysztof Ardanowski, którego zastąpi Grzegorz Puda, z wykształcenia zootechnik, od dwóch kadencji poseł. Pracę traci też Małgorzata Jarosińska-Jedynak w związku z likwidacją resortu funduszy i polityki regionalnej. Jej resort ma być połączony z ministerstwem finansów, w którym wciąż będzie rządzić Tadeusz Kościński. Ona zaś zostanie wiceministrem finansów odpowiedzialnym za fundusze europejskie. Zlikwidowane też zostały następujące ministerstwa: gospodarki morskiej (dołącza do ministerstwa infrastruktury), sportu (ten obszar dołącza do ministerstwa kultury).
Gowin, który obejmie tekę ministerstwa rozwoju, będzie kierował większym resortem powiększonym o obszar pracy i technologii.
Do rządu w randze wicepremiera wchodzi Jarosław Kaczyński. Lider PiS ma kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej. W rządzie będzie w sumie aż czterech wicepremierów, oprócz prezesa tak jak dotychczas: Piotr Gliński, Jacek Sasin i znów Jarosław Gowin.
W rządzie zostają
W sześciu ministerstwach wszystko będzie po staremu. Mariusz Kamiński, wbrew różnym przeciekom, zostanie na czele w MSWiA i dalej będzie koordynatorem służb. Jacek Sasin nadal będzie rządził w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W MON zostaje Mariusz Błaszczak, a w resorcie sprawiedliwości niezmiennie od sześciu lat Zbigniew Ziobro. Przypomnijmy, że nie tak dawno do resortu zdrowia, po dymisji Łukasz Szumowskiego, wprowadził się Adam Niedzielski, a do MSZ Zbigniew Rau.
Nowy skład Rady Ministrów
Ministerstwo Kultury – Piotr Gliński;
Ministerstwo Aktywów Państwowych – Jacek Sasin;
Ministerstwo Rozwoju – Jarosław Gowin;
Ministerstwo Infrastruktury – Andrzej Adamczyk;
Ministerstwo Rolnictwa – Grzegorz Puda;
Ministerstwo Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak;
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych – Mariusz Kamiński;
Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Zbigniew Rau;
Ministerstwo Środowiska – Michał Kurtyka;
Ministerstwo Finansów – Tadeusz Kościński;
Ministerstwo Rodziny – Marlena Maląg;
Ministerstwo Zdrowia – Adam Niedzielski;
Ministerstwo Edukacji – Przemysław Czarnek;
Ministerstwo Sprawiedliwości – Zbigniew Ziobro.