29 lipca ruszyły publiczne konsultacje projektu Prawa Komunikacji Elektronicznej (PKE) oraz przepisów wprowadzających PKE. Na zgłaszanie uwag zainteresowane osoby mają czas do 28 sierpnia.
Jakie zmiany przewiduje ustawodawca w zakresie wpisów w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych?
Największą zmianą jest elektronizacja wniosku. Wniosek o wpis (jak również o aktualizację wpisu i wykreślenie) obowiązkowo będzie składany na elektroniczną skrzynkę podawczą w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym.
Kolejną nowością jest zakreślenie terminu na złożenie wniosku o aktualizację wpisu. Dotychczas w razie zmiany danych objętych wpisem, wniosek o aktualizację miał być składany „niezwłocznie”. W planowanym stanie prawnym operatorzy będą mieć na to tylko 7 dni pod rygorem nałożenia administracyjnej kary pieniężnej.
Zmianie ma ulec zakres danych, jakie będą zamieszczane we wniosku o wpis. W porównaniu do obecnego zakresu danych (tj. art. 10 ust. 4 prawa telekomunikacyjnego), nowością będzie wskazanie adresu strony internetowej (o ile przedsiębiorca taką posiada).
Odpowiednikiem dotychczasowych informacji o:
- osobie upoważnionej do kontaktowania się w nagłym przypadku związanym z funkcjonowaniem sieci telekomunikacyjnej lub świadczeniem usługi telekomunikacyjnej (art. 10 ust. 4 pkt. 6 PT), oraz
- przewidywanej dacie rozpoczęcia działalności (art. 10 ust. 4 pkt 9 PT)
będą informacje o:
- osobie upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy przed Prezesem UKE (projektowany art. 6 ust. 1 pkt. 4 PKE) oraz
- data rozpoczęcia działalności (a nie jak dotychczas, przewidywana data – projektowany art. 6 ust. 1 pkt. 6) PKE).
Przedsiębiorcy, którzy w dniu wejścia w życie PKE będą już wpisani w rejestrze PT, będą mieć 6 miesięcy na zaktualizowanie wpisów pod rygorem wykreślenia z rejestru.
Źródło: Okablowani.pl