TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sekretarz stanu USA w Polsce o 5G i Huawei

15 sierpnia z wizytą w Polsce przebywał amerykański sekretarz stanu Michael Pompeo. Polityk odwiedził nasz kraj w ramach cyklu spotkań w krajach Unii Europejskiej, a jednym z wiodących tematów było bezpieczeństwo sieci 5G.

Pompeo spotkał się z Mateuszem Morawieckim, Andrzejem Dudą oraz Jackiem Czaputowiczem. Szef polskiej dyplomacji informował później, że rozmowa dotyczyła zacieśnienia współpracy w obszarze bezpieczeństwa, gospodarki i kwestii energetycznych. Podpisana została też umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement).

Amerykanie nie ukrywają, że sprawa 5G jest dla nich niezwykle istotna. Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, przed wizytą wspominała, że z niecierpliwością wyczekuje na wynik rozmowy Pompeo z polskim rządem na temat współpracy i zapewnienia bezpieczeństwa sieci 5G.  Sekretarz USA promował pomysł The Clean Network, czyli podpisywanie umów zapewniających budowę sieci 5G z użyciem sprzętu i oprogramowania pochodzącego od zaufanych i bezpiecznych dostawców.

Piotr Müller, rzecznik prasowy polskiego rządu, po zakończonych rozmowach przekazał, że dotyczyły one również 5G. Nie padły konkrety, ale najpewniej politycy rozmawiali o kształcie aktów prawnych związanych z bezpieczeństwem 5G i ich odniesieniu do deklaracji dotyczącej bezpieczeństwa systemów telekomunikacyjnych USA i Polski.

W polskim rządzie sprawa 5G i dostawców z Chin budzi rozdźwięk: Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad rozporządzeniami dot. bezpieczeństwa, które nie dyskryminują żadnego konkretnego dostawcy, ale premier Morawiecki wypowiedział się, iż Polska i Europa powinny podzielać podejście USA.

Zdaniem administracji Trumpa wykluczenie Huawei to sprawa bezpieczeństwa. W krajach Unii Europejskiej wykluczenie spółki z rynku ze względu na kraj pochodzenie nie jest natomiast łatwe do pogodzenia z obowiązującymi przepisami. Panuje też nieufność w stosunku do prezydenta Stanów Zjednoczonych, chociażby ze względu na nowe cła nakładane na towary z Europy.

Amerykański polityk, przed przyjazdem do Polski, odwiedził też naszym sąsiadów. Eksperci wskazują, iż Pompeo nie znalazł zrozumienia ze strony czeskiego rządu, ale w Słowenii doprowadził do podpisania porozumienia.

Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich, przekonuje, że stosunek USA do firm z Chin wynika ze strachu przed utraconym zarobkiem. “Na poprzedniej rewolucji technologicznej zarobiły amerykańskie firmy. Na rewolucji 5G też chcą” – dodaje Kędzia w wywiadzie dla portalu Money.pl. Zdaniem wiceprezesa dyskryminacja Huawei wpłynie negatywnie na pozycję krajów, które postanowią nałożyć restrykcje.

Źródła: businessinsider.com.pl / tvn24.pl / speedtest.pl / money.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze