W wyniku pandemii sytuacja finansowa wielu osób znacznie się pogorszyła. W rezultacie Polacy nie płacą rachunków. T-Mobile, Plus i Orange postanowiły więc blokować telefony w sytuacji, gdy użytkownik przestanie wywiązywać się z opłat.
Taki zapis pojawił się w najnowszej wersji regulaminu świadczenia usług pomarańczowego operatora. “W przypadku naruszenia przez Państwa obowiązku płatności za raty możemy zdalnie zablokować numer IMEI Urządzenia po upływie przewidzianego w Harmonogramie spłaty rat terminu płatności” – czytamy w punkcie 15. odświeżonego regulaminu Orange. Należy przez to rozumieć, że telekom fizycznie uniemożliwi korzystanie z zadłużonego sprzętu.
Jednocześnie operator zastrzega, że przed blokadą IMEI użytkownik zostanie poinformowany wcześniej. W piśmie przesłanym drogą elektroniczną lud tradycyjną znajdzie się także ostateczny termin zapłaty za zaległe raty. Ponadto, po uregulowaniu zaległych należności, odblokuje smartfon bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Chodzi tu o usługę odblokowania, ponieważ odsetki są naliczane zawsze.
Wraz ze zmianą regulaminu i podjęciu takich działań przez polskich operatorów, warto zwrócić uwagę, że w tarapatach mogą znaleźć się osoby kupujące smartfony z drugiej ręki. Jako że sprzęt z zablokowanym IMEI nie połączy się z siecią, jest właściwie bezużyteczny. Tymczasem branie telefonów na raty lub abonament, a później sprzedaż ich w internetowym serwisie ogłoszeniowym, stanowi dość powszechną praktykę oszustów. Nabywając dość świeży smartfon, tak naprawdę nie wiemy, czy sprzedający zamierza go spłacić.
Źródło: dobreprogramy.pl