TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

WiFi6, WiFi 6E i 5G: Technologie bezprzewodowe na Wirtualnej Konferencji KIKE

Na Wirtualnej Konferencji KIKE specjalny blok tematyczny poświęcono technologii bezprzewodowej. Ten obecnie modny temat doczekał się kompleksowego przedstawienia. Zagadnienia dotyczące WiFi 6 i 5G omówili eksperci.

Piotr Muszyński, prezes zarządu FIXMAP, przewodniczył prelekcji o rozwoju 5G w Polsce. Jest to z punktu widzenia telekomunikacyjnego rewolucja wprowadzająca nową erę i pełną synergię świadczenia usług. Rozwój usług stacjonarnych i mobilnych pokryją się – technologia w modelu cloudowym.

Rozwój 5G zaczyna przesuwać się z sektora rozrywki do coraz bardziej lokalnych zadań: pracy zdalnej, a w przyszłości również przemysł 4.0, e-zdrowie i bezpieczeństwo. To również nowe otwarcie dla znanych usług (np. 8K).

Dla lokalnych ISP może to jednak oznaczać niebezpieczeństwo: brak obecności na rynku. Blok częstotliwości w aukcji UKE (które obecnie została anulowana – oznacza to prawie półroczne opóźnienie we wdrażaniu 5G) dla operatorów lokalnych stanowiłby wyłącznie 15% całości. Piotr Muszyński dodał, że rynek 5G nie czeka, a firmy próbują znaleźć alternatywne rozwiązania.

O technicznych aspektach nowoczesnych bezprzewodowych usług internetowych w sieciach stacjonarnych, czyli technologii WiFi 6E oraz o wykorzystaniu pasma 60 GHz opowiedział Ziemowit Marcinkowski, pełnomocnik zarządu ds. inwestycji/ Toya Sp. z o.o.

Nowy zakres częstotliwości dla WiFi 6E (1200 Mhz czystego pasma) generuje olbrzymie możliwości dla rynku ISP. Rozwój technologii bezprzewodowych w ramach WiFi 6 i 60 GHz ISP powinni traktować jako uzupełnienie światłowodu lub jego substytut w miejscach trudno dostępnych dla technologii kablowych.

5G zmieni oblicze mobilnego dostępu do internetu, ale to dopiero przyszłość. Są jeszcze miejsca, gdzie na technologię 5G będziemy musieli poczekać – tu na scenę wkroczy WiFi 6 i rozwijające się dopiero WiFi 6E. Będzie to uzupełnienie rozwiązań dostępowych stosowanych przez operatorów.

Na zakończenie cyklu odbył się panel dyskusyjny dotyczący pozyskiwania częstotliwości przez operatorów lokalnych do usług bezprzewodowego internetu szerokopasmowego, na którym przedstawiono uregulowania krajowe i międzynarodowe dotyczące rozwoju i wdrożenia nowego standardu. Udział w nim wzięli Ziemowit Marcinkowski oraz Paweł Deoniziak z Departamentu Częstotliwości UKE. Podsumowania bloku o technologiach bezprzewodowych dokonał Karol Skupień, prezes UKE.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze