TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

MdO – aktualizacja

Pomimo poważnych trudności, od początku roku mali i średni operatorzy telekomunikacyjni podłączyli ponad tysiąc sześćset placówek oświatowych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

– To duży sukces biorąc pod uwagę kłopoty jakie mieliśmy w tym czasie z urzędami, pracownikami i dostępem do placówek – podkreśla Łukasz Biernacki, koordynator projektu MdO czyli MiŚOT dla Ogólnopolskich (przetargów, konkursów, odbiorców).

Jako największe trudności spotykające operatorów budujących sieci w tym okresie wskazać można zmniejszoną kadrę (także wśród podwykonawców), problemy z uzyskaniem asysty przedstawicieli dużych operatorów w sytuacji gdy MiŚOT korzystał z ich sieci, zakłócenia łańcucha dostaw, szczególnie w zakresie dostępności urządzeń sieciowych, problemy z dostępem do samych szkół, które w praktyce okazywały się po prostu zamknięte oraz z procedowaniem formalności w urzędach.

– W tych okolicznościach udało się zrobić naprawdę dużo. W maju zaangażowali w projekt operatorzy otrzymali łącznie 505 680,21 złotych netto za usługi wykonane w ramach MdO, a w czerwcu będzie to kolejne 433 363,46 złotych– podkreśla Łukasz Biernacki. – Przepływ środków następuje zawsze sprawnie i to nie w postaci oszczędności, jak w przypadku innych projektów Stowarzyszenia e-Południe, ale gotówki, która zasila konta operatorów.

9. czerwca złożona została natomiast kolejna oferta na 209 lokalizacji w kolejnym, siódmym już postępowaniu dodatkowym. Warto przy tym podkreślić, że każde kolejne obejmuje szkoły, które z różnych względów dotychczas nie zostały podłączone do OSE. Oznacza to w praktyce, że ich podłączenie łączy się z poważnymi wyzwaniami logistycznymi.

Co ważne, w przypadku inwestycji związanych z budową Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, których po prostu nie dało się zrealizować, MdO uzyskał także przedłużenie odpowiednich terminów ze względu na zaistniałą siłę wyższą czyli stan zagrożenia epidemiologicznego.

Największa inicjatywa

Realizacja projektu MdO czyli budowy przez małych i średni operatorów telekomunikacyjnych Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest jedną z najważniejszych inicjatyw naszego środowiska. Od strony formalnej jest to wydzielona spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Stowarzyszenia e-Południe, która połączyła w spójną grupę małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych posiadających w zasięgu swojej sieci placówki edukacyjne.

– Projekt MdO umożliwił zrzeszonym operatorom wystartowanie w przetargach OSE i odniesienie wymiernego zwycięstwa – mówi Łukasz Biernacki. – Zyskaliśmy łącznie większą liczbę lokalizacji niż duzi operatorzy. Kluczowym aspektem projektu jest teraz przekuwanie wygranej w przetargach w szereg działań logistycznych, w tym tworzenie relacji z podwykonawcami oraz dopracowywanie ustaleń technicznych i aspektów prawnych związanych z konkretnymi lokalizacjami.

Przypomnijmy, że celem uchwalonej w październiku 2017 roku ustawy o OSE jest umożliwienie szkołom dostępu do szerokopasmowego Internetu. Z budżetu państwa przeznaczone zostały na ten cel znaczne środki finansowe (w ciągu 10 lat ma to być łącznie ponad 1,3 mld zł). Operatorem powstającej sieci jest Państwowy Instytut Badawczy NASK. Od początku było też oczywiste, że uczestnictwo środowiska MiŚOT w ogólnopolskim przetargu dotyczącym obsługi transmisji danych do szkół w ramach OSE jest niezwykle istotną kwestią.

– Projekt MdO umożliwił wyrównanie szans mniejszym operatorom w stosunku do operatorów korporacyjnych. Jest to ważne również dla NASK oraz Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej – podkreśla Biernacki.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze