Co dziesiąty Polak boi się bardziej o finanse niż o zdrowie – wynika z badania na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Badanie przeprowadziła firma 4P dla BIG InfoMonitor. Wynika z niego, że 45 proc. respondentów obawia się o finanse, natomiast 34 proc. o zdrowie.Co dziesiąty badany boi się o to, czy za kilka tygodni będzie go stać na życie, a nie o to, czy się zarazi.
Co szósty badany stwierdza, że ma pieniądze najwyżej na jeden lub dwa miesiące. Najsilniejszy lęk o finanse przeżywają obecnie osoby, które nie mają do dyspozycji żadnych odłożonych pieniędzy, ewentualnie najwyżej jednomiesięczne dochody – w tej grupie 36 proc. twierdzi, że w bezruchu wywołanym koronawirusem wystarczy im pieniędzy maksymalnie na dwa miesiące.
Wśród osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych w niepełnym wymiarze, maksymalnie dwumiesięczne perspektywy widzi ponad 40 proc. badanych.
Z badania wynika, że 25 proc. ankietowanych już sygnalizuje, że ich dochody stopniały, a 7 proc. – że straciło źródło utrzymania.
Odczucia pracowników potwierdzają prognozy przedsiębiorców, którzy zapowiadają, że kryzys zmusił ich do działania. Dlatego w trzech firmach na cztery nie będzie w tym roku podwyżek i premii, mogą natomiast pojawić się obniżki wynagrodzeń. Ok. 40 proc. przedsiębiorców zapowiada, że biorą pod uwagę zwolnienia oraz wstrzymanie się z wypłatą pensji – wskazano w badaniu.
Badani pytani o to, jaką płatność przełożą na później, gdy zabraknie im pieniędzy na bieżące wydatki, w zdecydowanej większości (66 proc.) – przypadków odpowiedzieli, że “nie zamierzają ratować swojej płynności finansowej w ten sposób”.
Jeśli “jednak mieliby coś odłożyć na później”, to w pierwszej kolejności byłyby to raty kredytów konsumpcyjnych, a w drugiej – czynsz.
Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że na koniec lutego, czyli przed wybuchem pandemii, kłopoty z terminowym spłacaniem zobowiązań miało już ponad 2,81 mln osób, ich łączne zaległości wyniosły niemal 79 mld zł.
Badanie przeprowadziła firma 4P na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku 18-75 lat, w dniach 25-27 marca 2020 r.
Źródło: forsal.pl