TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Szybki internet trafi do szkół w południowej Polsce. Za inwestycję odpowiedzialny Tauron

Niemal 450 szkół z południowej Polski uzyska dostęp do szybkiego internetu. I w ten sposób z polskiej internetowej mapy znikną białe plamy cyfrowego wykluczenia. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Tauron, której udało się pozyskać z Unii Europejskiej 187 mln zł dofinansowania na realizację tego przedsięwzięcia.

Sieć światłowodowa, którą kładzie Tauron ma mieć długość 5,5 tys. km i dzięki niej dostęp do internetu ma uzyskać 438 szkół oraz 100 tysięcy gospodarstw domowych na terenie obszarów: oświęcimskiego, rybnickiego, wałbrzyskiego, sosnowieckiego, katowickiego, tyskiego, krakowskiego oraz tarnowskiego. Inwestycja obejmuje 132 gminy.

Obecnie twa budowa instalacji wewnętrznych w szkołach. Do tej pory zbudowanych zostało prawie 200 tego typu instalacji, co stanowi 45 proc. realizowanego przedsięwzięcia. Całość prac w jednostkach edukacyjnych zostanie zakończonych na koniec III kwartału 2020 r.

Źródło: Tauron

Podłączenie szkół do szybkiego internetu realizowane jest w ramach programu OSE (Ogólnopolska Sieć Edukacyjna), z którego pochodzą środki finansowe na ten cel. Założeniem programu jest umożliwienie wszystkim szkołom w Polsce dostępu do szybkiego i bezpłatnego łącza internetowego. Realizatorem programu jest NASK

– Z końcem kwietnia zrealizujemy pierwszy kamień milowy tj. 25 proc. zaplanowanej sieci światłowodowej we wszystkich obszarach budowy. Rozpoczęliśmy już prace związane z realizacją pierwszych odcinków sieci liniowej we wszystkich lokalizacjach. W Katowicach wybudowaliśmy 20 km sieci światłowodowej – częściowo na słupach Tauron Dystrybucji, a częściowo w kanalizacji obcego operatora – powiedział Krzysztof Krywko, dyrektor Centrum Usług Biznesowych w Tauron Obsługa Klienta.


Według harmonogramu 50 proc. zaprojektowanej sieci światłowodowej ma powstać do końca listopada 2020 r. Wszystkie szkoły objęte programem OSE na południu naszego kraju, czyli 438 placówek, mają uzyskać dostęp do szybkiego internetu do końca 2021 r. Cała inwestycja ma zostać ukończona do końca 2021 r.


Na wybudowanej sieci Tauron będzie prowadził hurtową działalność telekomunikacyjną. Firma nie będzie świadczyć usług telekomunikacyjnych dla gospodarstw domowych. Usługi detaliczne (np. internet, telewizja, telefon) świadczyć będzie inny podmiot – detaliczny operator telekomunikacyjny, korzystający z wybudowanej przez Tauron sieci.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze