Nie mamy dobrych wiadomości. Co drugi dorosły w naszym kraju nie ma podstawowych umiejętności informatycznych! To najgorszy wynik spośród wysoko rozwiniętych państw. – Rzeczpospolita bije na alarm.
Te smutne wnioski pochodzą z opublikowanej przez OECD analizy poświęconej edukacji i nowym technologiom. Jej autorzy postanowili sprawdzić, jak osoby od 16 do 65 lat radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, mając do dyspozycji zdobycze najnowszej techniki.
Najbardziej niepokoi fakt, że blisko 24 proc. Polaków wycofało się z badania. Kolejnych 26 proc. poległo na podstawowych zagadnieniach. Niestety, to najgorszy wynik spośród przebadanych państw, dla których średni odsetek populacji niemających podstawowych kompetencji cyfrowych to 25 proc.
Prof. Maciej M. Sysło z Rady ds. Edukacji Informatycznej i Medialnej nie ma wątpliwości, że osoby, które odmówiły udziału w badaniu, w rzeczywistości boją się konfrontacji z komputerem, ponieważ nie potrafią go obsługiwać.
Nie pomagają w tym szkolenia prowadzone w ramach unijnych projektów, kierowane np. do osób po pięćdziesiątce. Choć głośno mówi się o tym, że ich jakość pozostawia wiele do życzenia, nikt nie kontroluje, jakie przyniosły efekty – podkreśla prof. Sysło.
Czy Polacy nadążą za czekającymi na nich nowymi możliwościami czającymi się w nieznanym świecie komputerów, i – co jeszcze bardziej istotne – Internetu? Dowiemy się z kolejnego badania, lub… z zestawienia ilości osób korzystających z usług telekomunikacyjnych!
Źródło: Rzeczpospolita
Zdjęcie: odaat.us