TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co z nieużywanymi kablami? UKE podtrzymał regulacje

 

Obowiązek udostępniania nieużywanych kabli nałożył na operatorów telekomunikacyjnych Urząd Komunikacji Elektronicznej. Do tej pory niektórzy dostawcy usług do budynków wielorodzinnych kazali sobie płacić za nieużywane kable całkiem niemałe pieniądze.

UKE ponownie rozpatrzył sprawy zakończone decyzjami z dnia 13 maja 2019 r. i wydał regulacje, które określają dostęp do kabli telekomunikacyjnych w budynkach wielorodzinnych. Są one wiążące dla sześciu operatorów: UPC, Netii, Vectry Multimedia Polska, Inei i Toya.

Urząd uważa zatem, że obowiązkiem polskich operatorów jest udostępnienie innej firmie świadczącej podobne usługi nieużywanej infrastruktury. Wszystko to po, aby nie dublować okablowania, zwiększać konkurencję pomiędzy operatorami, a także, aby Polacy mieli lepszy dostęp do internetu  czy telewizji cyfrowej.

Do tej pory operatorzy kablowi niechętnie udostępniali konkurentom nieużywane kable telekomunikacyjne lub kazali sobie płacić za ich wykorzystanie  – średnio 22-26 zł za użyczenie abonenckich kabli światłowodowych. W rezultacie dochodziło do dublowania infrastruktury, co sprawiało, że koszty usługi znacznie wzrastały.

– Regulacje zwiększą konkurencję między operatorami, przyczynią się do zmniejszenia kosztów świadczenia usług, umożliwią inwestycje w innych obszarach i przyspieszą rozpoczęcie świadczenia usług dla konsumentów – możemy przeczytać w komunikacie UKE.

Źródło: Urząd Komunikacji Elektronicznej

 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze