Parlament Europejski i Rada Europejska, które reprezentują 28 państw członkowskich, uzgodniły uzgodniły porozumienie w sprawie nowego prawa autorskiego w internecie po trzech dniach intensywnych negocjacji prowadzonych przez Komisję Europejską.
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Andrus Ansip poinformował na Twitterze:
Osiągnięto porozumienie w sprawie #copyright! Europejczycy wreszcie będą mieli nowoczesne zasady dotyczące praw autorskich w odniesieniu do wieku cyfrowego z rzeczywistymi korzyściami dla wszystkich: gwarantowane prawa dla użytkowników, uczciwe wynagrodzenie dla twórców, klarowność zasad dla platform
Ansip powiedział, że zasady zapewnią ludziom “większe możliwości wykorzystania i dostępu do materiałów chronionych prawem autorskim z pełną pewnością prawną, gwarantowana jest wolność wypowiedzi, a użytkownicy będą mogli szybko zwalczyć wszelkie nieuzasadnione usunięcie ich treści przez platformę”.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani dodał na Twitterze, że “osiągnięte porozumienie w sprawie dyrektywy #copyright chroni europejską kreatywność. Muzycy, aktorzy, pisarze, dziennikarze, audiowizualni, będą mieli prawo do godziwego wynagrodzenia także od internetowych gigantów”.
Umowa musi zostać formalnie zatwierdzona przez Radę Europejską i europejskich prawodawców przed wyborami parlamentarnymi w maju.
Komisja zaproponowała reformy we wrześniu 2016 r. Mające na celu modernizację praw autorskich do ery cyfrowej, co wywołało poważną debatę między państwami członkowskimi.
Zgodnie z umową platformy internetowe będą musiały płacić mediom za linki do krótkich fragmentów artykułów.
To wywołało walkę pomiędzy mediami i twórcami, którzy z jednej strony żądali zapłaty za treści internetowe, a z drugiej strony lobbystów broniących modelu biznesowego gigantów z Doliny Krzemowej wspieranych przez działaczy na rzecz wolności Internetu.
Inna część umowy ma na celu zapewnienie, że platformy takie jak YouTube będą płacić więcej tym, którzy dostarczą jej treści.
Parlament Europejski poparł projekt ustawy o reformie prawa autorskiego we wrześniu ubiegłego roku, ale został zatrzymany w podczas negocjacji z państwami członkowskimi UE.
[źródło: phys.org]