Podczas szczytu w Katowicach odbył się panel organizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Karol Okoński, Maciej Kawecki (dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi MC), Borys Stokalski (Prezes PIIT) oraz Sebastian Grabowski (Orange Polska) zastanawiali się jak Internet rzeczy może pomóc chronić klimat?
Karol Okoński, wiceminister cyfryzacji, na szczycie klimatycznym COP24 powiedział:
Problemy klimatyczne, z którymi się zmagamy mają swoje źródła w wielu zjawiskach technicznych, środowiskowych czy społecznych. Internet rzeczy nie naprawi klimatu, ale daje możliwości reagowania i sterowania otaczającą nas rzeczywistością, jakie wcześniej były nieznane. nternet rzeczy pozwala optymalizować procesy w oparciu o dane, diagnozować i skutecznie reagować na zachodzące zjawiska. Są to te same możliwości, których potrzebujemy, by skutecznie zarządzać zagadnieniami ochrony środowiska
Wiceminister cyfryzacji podkreśla, że w ramach prac grupy roboczej, która zajmuje się w Ministerstwie Cyfryzacji zagadnieniami związanymi z Internetem rzeczy określono już sektory, w których potencjał Internetu rzeczy jest największy. Wszystkie one służą optymalizacji, co przekłada się na unikanie szkód w środowisku, redukcję odpadów, mniejsze zużycie paliw czy większą produktywność.