Polska jest największym beneficjentem unijnego Funduszu Odbudowy, który ma wynieść ok. 750 mld euro. Dla Polski przeznaczono ok. 64 mld euro.
Krajowy Plan Odbudowy zostanie przedstawiony w ciągu kilku miesięcy. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak w rozmowie z PAP podkreśliła, że dobry plan będzie podstawą, by sięgnąć po te środki.
Wymieniła te sektory, które na pewno zostaną uwzględnione w Krajowym Planie Odbudowy. Wśród nich znalazły się również działania związane z cyfryzacją.
“Chcemy finansować z tych środków przedsięwzięcia m.in. związane z ochroną zdrowia, cyfryzacją, rozwojem przedsiębiorczości oraz ochroną klimatu” – powiedziała minister.
Wskazała, że chodzi tu zarówno o duże projekty inwestycyjne współfinansowane ze środków publicznych, jak i te realizowane przez kapitał prywatny. Jak dodała, chodzi m.in. o projekty ukierunkowane na cele związane z zieloną i cyfrową transformacją.
Minister powiedziała, że celem podjętych przez KE działań antykryzysowych ma być wzrost gospodarczy, wzrost zatrudnienia i inwestycji. Dzięki wdrożeniu Planu Odbudowy PKB całej Unii Europejskiej powinien wzrosnąć o 1,75 proc. do końca 2021 roku oraz o 2,25 proc. do roku 2024.
Minister zaznaczyła też, że środki z Funduszu mają być zagospodarowane do końca 2024 r. Polska będzie jednym z największych odbiorców środków Funduszu Odbudowy.
Źródło: PAP