TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

5G a rak mózgu – są wyniki badań

To, jak telefony komórkowe wpływają na nasze zdrowie, wciąż jest rozgrzewającym emocje tematem. Jeszcze gorętszym w związku z 5G i różnymi protestami, które odbywają się pod hasłem „Stop 5G”. Pojawiają się oskarżenia o powodowanie przez promieniowanie wielu chorób, w tym raka mózgu. Jak jest naprawdę?

WHO ogłosiła wyniki najnowszych badań . Dotyczą one związku między telefonem komórkowym a rakiem mózgu.

Zgodnie z nowymi wynikami badań, przeprowadzonych na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): nie ma związku między korzystaniem z telefonu komórkowego, a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka mózgu –  podaje w komunikacie Reuters.

Czyli związek między telefonami a chorobami nowotworowymi mózgu zwyczajnie nie występuje. Czy jednak badania WHO przekonają przeciwników 5G?

Badania WHO

Chociaż wciąż rośnie poziom wykorzystania technologii bezprzewodowej, to w badaniu nie zaobserwowano wzrostu występowania nowotworów mózgu.

Badanie dotyczyło także osób, które przeprowadzają długie rozmowy telefoniczne. Również posiadających telefony od ponad 10 lat i korzystających z nich regularnie.

Analiza objęła 63 przeprowadzonych badań w latach 1994-2022. Prowadziło ja 11 badaczy z 10 krajów. Udział w przedsięwzięciu brał także australijski urząd ds. ochrony radiologicznej.

Oceniano wpływ częstotliwości radiowych, stosowanych w telefonach komórkowych, ale nie tylko. Przeanalizowano także częstotliwości radiowe w telewizorach, monitorach i radarach. Analizowano możliwość ryzyka, związanego z używaniem telefonu komórkowego, stacji bazowej lub nadajników, a także ryzyka związanego z wykonywanym zawodem.

W badaniu skupiono się na chorobach takich ja:
– nowotwory mózgu u dorosłych i dzieci,
– nowotwory przysadki mózgowej,
– nowotwory gruczołów ślinowych,
– białaczka.

– Żadne z badanych powiązań nie wykazało zwiększonego ryzyka – powiedział Mark Elwood, profesor epidemiologii nowotworów na Uniwersytecie a Auckland.

WHO oraz inne międzynarodowe ograny ochrony zdrowia stwierdziły, że na chwilę obecną nie ma dowodów na negatywne skutki zdrowotne promieniowania, używanego przez telefony komórkowe.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze