TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

29 lat internetu w Polsce

Minęło 29 lat od tej chwili, gdy Rafał Pietrak, pracownik Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, wysłał pierwszą internetową wiadomość. Odebrano ją w Kopenhadze.

Dokładnie stało się to 17 sierpnia 1991 r. Pietrak w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” tłumaczył, że nie był to de facto pierwszy e-mail. „Tylko połączenie kabelków, dzięki którym udało nam się nawiązać kontakt z Uniwersytetem Kopenhaskim”. Połączenie trwało zaledwie minutę, ale zmieniło Polskę na zawsze.

Kilka miesięcy później 20 grudnia 1991 r. podłączone zostały do internetu pierwsze komputery w Polsce: w Warszawie, Krakowie, w Toruniu i w Katowicach. W tym samym dniu Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia łączności z Polską.

Pierwsze węzły sieci ARPANET powstały w 1969 r. i tę datę uznaje się za początki internetu. Węzły znajdowały się w 4 jednostkach amerykańskich – na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, później także w dwóch kolejnych miastach w Kalifornii i jeden w Salt Lake City. Wtedy też wysłano pierwsze dane z jednego węzła do drugiego. W następnym roku sieć powiększyła się o następne węzły.

Pierwsza firma komercyjna pojawiła się online dopiero w sierpniu 1991 r. A wtedy do sieci podłączyła się także Polska.

Przyjęło się sądzić, że uruchomienie internetu w Polsce kosztowało 435 mln starych złotych, czyli 43,5 tys., bo taką dotację otrzymali naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego od Komitetu Badań Naukowych, aby połączyć sieci z kilku różnych uczelni i podłączyć je do sieci istniejącej zagranicą. Tak powstał polski internet.

W styczniu 1992 roku w Polsce było 2 tys. internautów. Do 1994 roku polski internet był prawie wyłącznie siecią akademicką. Jedynym operatorem internetu w Polsce była Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

W 1995 r. na Politechnice Gdańskiej młodzi naukowcy utworzyli katalog ciekawych internetowych adresów i tak powstała Wirtualna Polska. Niedługo potem w 1996 roku Roman Kluska opracował w Krakowie podstawy portalu OptimusNet, czyli Onetu. W 1999 r. powstaje o2.pl. Kilka miesięcy później – znowu w Krakowie – RMF FM i Comarch tworzą Interię.pl. 1 kwietnia 1999 r. rusza księgarnia internetowa Merlin.pl, a 13 grudnia portal aukcyjny Allegro.pl – to polskie odpowiedzi na Amazon i eBay.

Za portalami internetowymi i sprzedażowymi pojawiła się inicjatywa kontrolowania swoich funduszy przez internet. Pierwszy w tej materii przecierał szlaki Powszechny Bank Gospodarczy z Łodzi (1998 r.). Potem w listopadzie 1999 r. bank Pekao SA otworzył Eurokonto WWW. Prawdziwą rewolucją było wirtualne konto w mBanku.

Źródło: polskieradio24.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...