TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

25 lat internetu w Polsce

17 sierpnia 1991 r. między Rafałem Pietrakiem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Janem Sorensenem z Uniwersytetu Kopenhaskiego nastąpiło pierwsze międzynarodowe połączenie przy użyciu protokołu TCP/IP. Dzień ten uznajemy za symboliczny początek internetu w Polsce.
– Uruchomione przez NASK w 1992 r. łącze satelitarne, będące polskim „oknem na świat”, miało – jak na tamte czasy olbrzymią – 64 Kb/s przepustowość. Od tego czasu zmieniło się niemal wszystko – wkroczyliśmy w cyfrową erę, narodziło się kilka pokoleń, które nie znają świata bez internetu – wspomina Wojciech Kamieniecki, Dyrektor NASK.
Polacy pokochali internet, korzystanie z nowych technologii i z coraz bardziej zaawansowanych urządzeń. Dziś dostęp do internetu ma niemal 76 proc. gospodarstw domowych (zaledwie 5 lat temu – 63 proc.). Największymi amatorami sieci jest młodzież. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASK i Pedagogium, 43 proc. nastolatków jest stale dostępnych online, a drugie tyle korzysta z sieci codziennie.
Według raportu Digital in 2016 przygotowanego przez We are social media, liczba internautów w Polsce osiągnęła na 25-lecie internetu dokładnie 25 milionów.
Na koniec drugiego kwartału 2016 roku stan rejestru domeny .pl wyniósł 2 713 345 aktywnych nazw, utrzymywanych na rzecz ponad miliona abonentów. W ciągu drugiego kwartału 2016 roku w rejestrze domeny .pl odnotowano 261 843 nowych rejestracji. Dla porównania – w roku 1995 było ich zaledwie 95!
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze