Rozpoczęło się czterodniowe 13.Forum Gospodarcze TIME. Tym razem w pełni online. Pierwszym prelegentem był Premier Mateusz Morawiecki, który przybliżył kwestie cyfryzacji ujęte w Krajowym Planie Odbudowy. Szeroko o polskiej gospodarce cyfrowej w Europie opowiedział natomiast Jarosław Tworóg – wiceprezes Zarządu KIGEiT.
Wystąpienie Premiera Mateusza Morawieckiego dotyczyło ogłoszonego przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, który pośród reform i projektów strategicznych zawiera w pewnej części te, które związane są z cyfryzacją. Jak powiedział Morawiecki: „Pandemia stałą się katalizatorem cyfrowej transformacji”. Zapowiedział skokowy wzrost wydatków na cyfryzację, które będą osiągały nawet miliardy euro, a pierwsze transze mają pojawić się już w tym roku.
Pośród omawianych przez Premiera rozwiązań były sieci szerokopasmowe, mobilne, ale również wspólne projekty informatyczne takie jak zaproponowane w ramach V4. Premier wspomniał o wprowadzonych już rozwiązaniach takich jak e-usługi, m-Obywatel czy profil zaufany, z których korzysta coraz więcej obywateli. Obsługa biznesu online pozwoliła też zdaniem Morawieckiego na szybsze otrzymanie wsparcia przez firmy w czasie pandemii.
W uodpornieniu gospodarki na kryzysy w przyszłości ma pomóc także zmiana dotycząca kwestii zatrudnienia zaczynająca się już na poziomie edukacji. W tym temacie Morawiecki zwrócił uwagę na rozwój szkolnictwa dualnego czy zawodowego.
Obecne działania podejmowane przez rząd to według Premiera „zapowiedź cyfrowej ery, która dla Polski rozpoczęła się na dobre”. Od cyfryzacji i sektora ICT zależeć ma kształt polskiej przyszłości, a „branża ICT jest forpocztą tej przemiany”- powiedział Morawiecki.
[AKTUALIZACJA: w dalszej części kwestie związane z funduszem szerokopasmowym i odbudową oraz inwestycje w telekomunikacji omówiła szczegółowo Agnieszka Krauzowicz, dyrektor Departamentu Telekomunikacji, KPRM]
Jarosław Tworóg, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji w swojej prezentacji „Polska Gospodarka Cyfrowa w Europie” mówił o propozycjach modernizacji i przyspieszenia programu cyfryzacji gospodarki oraz aspektach związanych z przyjęciem Europejskiego Zielonego Ładu. Odnosił się bardzo silnie do koncepcji stworzenia istoty nowego ustroju gospodarczego powiązanego z pojęciem zrównoważonej gospodarki sieciowej o obiegu zamkniętym.
Dyskusje, jakie toczą się na arenie europejskiej, poświęcone są zmianom z obrębie telekomunikacji, przemysłu, usług elektronicznych i finansowych. Dotyczy to perspektywy 2030 roku, ale jak stwierdził Jarosław Tworóg: „Zmiany w tej dekadzie zdecydują jak będzie wyglądała reszta pierwszego półwiecza XXI w.”
Dlatego to, jakie decyzje zostaną podjęte obecnie, będzie towarzyszyło nam w kolejnych latach. Mają tego świadomość ci, którzy starają się wypracować wizję tego, jak powinna Europa wyglądać w 2050 roku. To zborowa praca przedsiębiorstw, ale także nauki i społeczeństw. “To wszystko pozwoli stworzyć nowy ustrój społeczno-gospodarczy Europu 2050.”
“W chwili, w której gospodarczo wchodzimy w czas turbulencji i niepewności powinniśmy przede wszystkim skupić się na megatrendach” – przekonuje Tworóg. Należy zaakceptować fakt, że gospodarka linearna się kończy, bo w obecnej sytuacji jej rozwiązania się nie sprawdzają, a nawet prowadzą do kryzysu m.in. globalnego ocieplenia. Dlatego też w myśleniu o przyszłości istotny jest również aspekt Zielonego Ładu oraz rozwój technologii i nauki.
Jarosław Tworóg wspomniał także o tym, że przy kompletnie nowym rynku pracy, w którym prawo pracy nie nadąża za potrzebami biznesowymi, widoczna jest dysfunkcyjność państw narodowych. „Obecny model demokracji przedstawicielskiej wyczerpuje swoje możliwości”- mówi Tworóg i dodaje, że musimy znaleźć sposób na tworzenie demokracji może nie całkiem bezpośredniej, ale zmierzającej w tym kierunku. Nowy ustrój powinien uwzględniać nowe rodzaje aktywności społecznej, nowe wzorce kulturowe oraz nową strukturę społeczną.
Ma to także wpływ na samych przedsiębiorców, którzy powinni zaakceptować zmiany w postawach konsumentów i pracowników. Nastąpi personalizacja relacji klient-przedsiębiorca.
Wszystkie te zmiany doprowadzą do łączenia się przedsiębiorców w sieci. „Pozwoli to na usprawnienie procesu zmian struktury, kosztów i celów” – stwierdził Tworóg.
Wspomniał też o wspólnym prawie regionalnym – europejskim, które powinno być spójne z prawem lokalnym, ale jednocześnie by to prawo globalne odpowiadało na lokalne potrzeby. „W tym aspekcie powinien być zauważony także interes korporacji, którym powinno na takich regulacjach zależeć, gdyż działają one zarówno globalnie jak i lokalnie”- zauważył Jarosław Tworóg. Małe i średnie firmy będą wchodzić w nowe struktury sieciowe. Tak powiązane staną się atrakcyjne biznesowo i będą mogły zostać rzeczywistymi uczestnikami gospodarki, którzy funkcjonują w oparciu o długofalowe wizje. Obecnie pojedyncze Małe i Średnie Przedsiębiorstwa pracują w oparciu o pojedynczy rok w planowaniu i inwestowaniu, co w niedalekiej przyszłości uniemożliwi im konkurencyjność. Jak przekonuje Tworóg nawet 1/3 przedsiębiorstw będzie zdolna do funkcjonowania właśnie w ramach takich sieci. Jednak zaznacza też, że ważnym zadaniem jest podniesienie kompetencji cyfrowo –biznesowych właśnie tych mniejszych firm tak, by były w stanie włączać się w proces usieciowienia oraz mogły włączać czynniki społeczne i polityczne do swojego portfolio.
Innym zagadnieniem, jakie poruszył w swoim wystąpieniu wiceprezes Zarządu KIGEiT jest usprawnienie wykorzystywania zasobów sieciowych i współdzielenie danych. Wymaga to bowiem nowego podejścia do współpracy. Integracja cyfrowa to także „cyfryzacja i modernizacja sieci energetycznej, która będzie najważniejszym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym” – przekonuje Tworóg.
Dodatkowym zadanie EU jest wyrównanie poziomu rozwoju cyfrowego różnych państw regionu, by poprawić ich konkurencyjność. Tutaj Jarosław Tworóg wspomniał o poglądzie, że Polska ma niski poziom innowacyjności. By to zmienić niezbędne jest uproszczenie języka innowacyjności. Ale także przekonanie przedsiębiorców, że inwestycja w nowoczesną technologię w momencie, gdy jest ona opłacalna, to inwestycja spóźniona w stosunku do tych podmiotów, które zaryzykowały wcześniej. Innowacje nie zawsze są opłacalne w momencie implementacji, ale należy rozpatrywać ich opłacalność w dłuższej perspektywie. Drugą stroną medalu jest dobry moment rezygnacji z określonego segmentu działalności czy danej technologii zanim generowane przez nie koszty będą większe od przychodu jaki z nich płynie.
13. Forum Gospodarcze TIME potrwa do 11 marca 2021 r.