TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

10 trendów telekomunikacyjnych na 2024 rok

Brytyjska firma Juniper Research opublikowała raport wskazujący 10 najważniejszych trendów branży telekomunikacyjnej w 2024 roku. W tym obszarze pojawi się wiele zmian, zakłóceń i nowatorskich technologii, które będą zmuszały do ponownej oceny długoterminowych strategii biznesowych.

–  W ciągu ostatniej dekady w branży telekomunikacyjnej nastąpił szybki rozwój innowacji cyfrowych, napędzany postępem, który znacznie poprawia efektywność uruchamiania nowych usług telekomunikacyjnych. Oczekujemy, że w nadchodzącym roku operatorzy wykorzystają tę wydajność i podejmą odważne posunięcia, aby zapewnić sobie lepszą pozycję w obliczu najważniejszych zmian technologicznych i biznesowych na horyzoncie – powiedział Sam Baker, wiceprezes ds. badań rynku telekomunikacyjnego Juniper Research.

Trendy dominujące w roku 2024 zostały opracowane przez zespół ekspertów Juniper Research. Składał się on z analityków rynków telekomunikacyjnych. Tworząc prognozy posługiwali się oni własną wiedzą branżową, ale także zbiorami z internetowych platform danych. Obejmują one 1,8 miliona statystyk dotyczących rynku telekomunikacyjnego.

10  trendów w branży w 2024 roku

  1. W 2024 roku przyspieszy wynoszenie satelitów telekomunikacyjnych na orbity okołoziemskie. Pozwoli to zintegrować naziemne i satelitarne rozmowy komórkowe oraz internet.
  2. W telekomunikacji zwiększy się wykorzystanie otwartych interfejsów API. Będzie to efektem rosnących cen SMS-ów oraz oszustw w tym obszarze.
  3. Rewolucja w konwersacyjnej sztucznej inteligencji przez generacyjną AI. Pozwoli to na automatyzację spersonalizowanych kampanii marketingowych.
  4. iSIM jako droga do eSIM. W 2024 r. rozprzestrzeni się obsługiwanie przez urządzenia funkcji iSIM. Ma to prowadzić do globalnego używanie eSIM.
  5. Dyrektywa Unii Europejskiej DMA (akt o rynkach) zmusza kanały OTT (Over-the-Top) świadczące usługi poprzez sieć do rozwijania możliwości międzyplatformowych. W całym  2024 roiku powinny być widoczne działania platform w tym zakresie. Już teraz wiadomo, że w odpowiedzi Apple wspiera systemy RCS (Rich Communication Services).
  6. Zwiększy się ruch danych w roamingu 5G, co będzie wymagało szybszego przyjęcia protokołu BCE 2.0.
  7. Zaawansowanie i rozpowszechnienie sieci 5G umożliwi nową mobilność oraz rozwój rynków XR.
  8. Dla ograniczenia wpływu łańcuchów dostaw telekomunikacyjnych priorytet będzie nadany inicjatywom na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  9. Dla obniżenia bariery wejścia dla wdrożenia bota głosowego rozpowszechnią się modele wielkojęzyczne.
  10. Sztuczna inteligencja zostanie wdrożona w całej sieci, co zwiększy wydajność wielu funkcji.

Źródło: juniperresearch.com, satkurier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...