Brytyjska firma Juniper Research opublikowała raport wskazujący 10 najważniejszych trendów branży telekomunikacyjnej w 2024 roku. W tym obszarze pojawi się wiele zmian, zakłóceń i nowatorskich technologii, które będą zmuszały do ponownej oceny długoterminowych strategii biznesowych.
– W ciągu ostatniej dekady w branży telekomunikacyjnej nastąpił szybki rozwój innowacji cyfrowych, napędzany postępem, który znacznie poprawia efektywność uruchamiania nowych usług telekomunikacyjnych. Oczekujemy, że w nadchodzącym roku operatorzy wykorzystają tę wydajność i podejmą odważne posunięcia, aby zapewnić sobie lepszą pozycję w obliczu najważniejszych zmian technologicznych i biznesowych na horyzoncie – powiedział Sam Baker, wiceprezes ds. badań rynku telekomunikacyjnego Juniper Research.
Trendy dominujące w roku 2024 zostały opracowane przez zespół ekspertów Juniper Research. Składał się on z analityków rynków telekomunikacyjnych. Tworząc prognozy posługiwali się oni własną wiedzą branżową, ale także zbiorami z internetowych platform danych. Obejmują one 1,8 miliona statystyk dotyczących rynku telekomunikacyjnego.
10 trendów w branży w 2024 roku
- W 2024 roku przyspieszy wynoszenie satelitów telekomunikacyjnych na orbity okołoziemskie. Pozwoli to zintegrować naziemne i satelitarne rozmowy komórkowe oraz internet.
- W telekomunikacji zwiększy się wykorzystanie otwartych interfejsów API. Będzie to efektem rosnących cen SMS-ów oraz oszustw w tym obszarze.
- Rewolucja w konwersacyjnej sztucznej inteligencji przez generacyjną AI. Pozwoli to na automatyzację spersonalizowanych kampanii marketingowych.
- iSIM jako droga do eSIM. W 2024 r. rozprzestrzeni się obsługiwanie przez urządzenia funkcji iSIM. Ma to prowadzić do globalnego używanie eSIM.
- Dyrektywa Unii Europejskiej DMA (akt o rynkach) zmusza kanały OTT (Over-the-Top) świadczące usługi poprzez sieć do rozwijania możliwości międzyplatformowych. W całym 2024 roiku powinny być widoczne działania platform w tym zakresie. Już teraz wiadomo, że w odpowiedzi Apple wspiera systemy RCS (Rich Communication Services).
- Zwiększy się ruch danych w roamingu 5G, co będzie wymagało szybszego przyjęcia protokołu BCE 2.0.
- Zaawansowanie i rozpowszechnienie sieci 5G umożliwi nową mobilność oraz rozwój rynków XR.
- Dla ograniczenia wpływu łańcuchów dostaw telekomunikacyjnych priorytet będzie nadany inicjatywom na rzecz zrównoważonego rozwoju.
- Dla obniżenia bariery wejścia dla wdrożenia bota głosowego rozpowszechnią się modele wielkojęzyczne.
- Sztuczna inteligencja zostanie wdrożona w całej sieci, co zwiększy wydajność wielu funkcji.
Źródło: juniperresearch.com, satkurier.pl