Mniejsze składki na ubezpieczenia społeczne, znane jako “Mały ZUS” od początku lutego obejmują większą grupę przedsiębiorców. Aby z nich skorzystać należy jednak spełnić konkretne warunki.
Dwa kluczowe warunki skorzystania z Małego ZUS Plus to: przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały 2019 rok, które nie przekroczyły 120 000 zł oraz prowadzenie tej działalności w poprzednim roku przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych. Warto tu podkreślić istotną zmianę: do 31 stycznia 2020 brany był pod uwagę przychód, a obecnie dochody przedsiębiorcy.
Mały ZUS Plus można opłacać, jeśli przedsiębiorca korzystał wcześniej z Ulgi na start (lub zrezygnuje z korzystania z tego uprawnienia) oraz z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy. Nie można też opłacać składek Mały ZUS Plus w pierwszym roku prowadzenia działalności.
Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni rzadko spełniać będą te warunki, często jednak korzystają z podwykonawców, których często może to dotyczyć. Także jeśli przedsiębiorca nie korzystał wcześniej z Małego ZUS, a spełnia nowe zasady może wyrejestrować się z ubezpieczenia i zgłosić ponownie z nowym kodem Jest na to czas do 2 marca 2020 roku.
Należy też pamiętać, że obniżenie zobowiązań dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne i nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.
Minusem ulgi jest natomiast fakt, iż opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne ma wpływ na wysokość konkretnych świadczeń, przede wszystkim zasiłku chorobowego, a także świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego, czy zasiłku opiekuńczego. Wolniej liczony jest też staż emerytalny. Między innymi z tego powodu nie wszyscy uprawnieni decydują się na skorzystanie z tego rozwiązania.
Do “Małego ZUS” przystąpiło w 2019 roku ponad 133 tysiące przedsiębiorców.