Polski rynek telekomunikacyjny jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Chociaż liczba operatorów wciąż spada, to jednak jest ich więcej niż w innych krajach - około 3500. Konkurencja ma swoje dobre i złe strony, a w gąszczu oferowanych usług przetrwanie to wyzwanie. Do tego dochodzą jeszcze kolejne regulacje prawne wymagające ponoszenia dodatkowych kosztów czy wyzwania, jakie niesie globalizacja.
Tę sytuację potwierdzają również sami operatorzy, których opinie zebrano w ramach corocznego barometru rynku komunikacji elektronicznej. Akcja realizowana jest przez Kancelarię Prawną Media we współpracy z organizacjami branżowymi - PIKE, KIKE, Mediakom, Inet oraz Grupą MiŚOT. Wielu operatorów zauważa, że coraz trudniej im inwestować, bo inne koszty są zbyt duże. Jeszcze większym wyzwaniem jest niepewność związana z interpretacją przepisów oraz stale rosnąca liczba obowiązków administracyjnych.
Są jednak sposoby na zwiększenie swojej konkurencyjności i znajdowanie nowych przestrzeni, w których można zarobić. Dla operatorów takim sposobem mogą być usługi monitoringu i to szeroko pojmowanego. W Grupie MiŚOT powstał i rozwijany jest ISP Patrol - system monitoringu drogowego. Obecnie jest wdrożony w kilku gminach, ale wciąż zyskuje nowe funkcjonalności i nowych odbiorców. Warto dołączyć do projektu wprowadzając rozwiązanie w swojej gminie. Jest też inne znaczenie monitoringu, czyli systemu czujników LoRa, które proponuje Projekt MdI. W celu ułatwienia operatorom oferowania ich lokalnym włodarzom - został zatrudniony handlowiec, który ma przejąć obowiązki związane z podpisywaniem umów.
Dobrym sposobem na przetrwanie i rozwój operatorów jest współpraca. MiŚOT-ów nie trzeba o tym chyba przekonywać. Przykładem jest współdziałanie w ramach Projektu MDF. Tam, gdzie pojedynczy operator nie jest w stanie sam udźwignąć wymagań potrzebnych do realizacji zadań z dofinansowaniem ze środków publicznych, wspólne działanie to umożliwia. Właśnie podpisano kolejne umowy hurtowe w ramach Projektu MDF.
Przypominamy też o trwających zapisach na jesienny Zjazd MiŚOT, który odbędzie się w hotelu Arche Nałęczów, dawnym Sanatorium Milicyjnym, od 26 do 28 października 2026 roku.