Oszuści na cenzurowanym. „Ich strony będą blokowane”

1
70
fot. Pixabay

– Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Podpisano bowiem porozumienie resortu cyfryzacji, Urzędem Komunikacji Elektronicznej, NASK oraz z  telekomami.

W wyniku tego porozumienia wyłudzający dane albo pieniądze, będą blokowani, a ich strony umieszczane na liście ostrzeżeń.

– We wszystkich tego typu przypadkach odpowiedzialne za to służby reagują na bieżąco. W najbardziej drastycznych przypadkach oszuści muszą się liczyć z odpowiedzialnością karną. Chodzi o to, by jak najlepiej chronić obywateli przed naciągaczami, którzy pod pretekstem walki z epidemią dopuszczają się przestępstw – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort cyfryzacji poinformował, że dzięki porozumieniu, jakie podpisały Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.

Poprzez specjalny formularz można będzie zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany.

W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w EUROPOL-u.

Ministerstwo cyfryzacji zwraca uwagę, aby w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością. „Uważajmy na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszajmy je. Później najlepiej je usunąć. Warto pamiętać, że klikanie w przesłane nam linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon” – czytamy w komunikacie.

Źródło: PAP

1 KOMENTARZ

  1. Ważne jest, aby zachować ostrożność z punktu widzenia neutralności sieci….

    Już teraz świadczymy usługi dla dostawców usług internetowych w celu filtrowania zagrożeń internetowych z sieci. Jesteśmy czeską firmą opracowującą szybki lokalny resolver DNS z funkcją filtrowania DNS, aktualizacjami na żywo, zaawansowanym zarządzaniem i analizą sieci, specyficznymi zasadami DNS i politykami bezpieczeństwa dla poszczególnych zakresów adresów IP. Jesteśmy gotowi używać tej czarnej listy również jako części naszych danych. Może to być łatwy sposób dla polskich dostawców usług internetowych, aby wdrożyć tę czarną listę w swoich sieciach.

    Możesz spróbować: https://www.whalebone.io/isp/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here