Aplikacja „Kwarantanna domowa” już gotowa

0
96
fot. premier.gov.pl

Rząd udostępnił aplikację mobilną „Kwarantanna domowa”. W odpowiedzi na SMS-a użytkownicy będą musieli kilka razy dziennie wysłać swoje zdjęcia potwierdzające, że nie wychodzą z domów. W przeciwnym razie – zapuka do ich drzwi policjant.

Aplikacja jest darmowa, dostępna zarówno w sklepie Google Play, jak i w AppStore. Powinny ją sobie ściągnąć te osoby, które bezwzględnie nie mogą wychodzić z domów na 14-dniowej kwarantannie. Za złamanie zakazu grozi mandat do 5 tysięcy złotych.

Po zainstalowaniu aplikacji aktywuje się ją za pomocą numeru telefonu. Konto użytkownika zostanie zweryfikowane po wprowadzeniu kodu, który otrzyma on w wiadomości SMS. Następnie użytkownik będzie musiał zrobić sobie tzw. zdjęcie referencyjne – potrzebne w dalszym kroku.

Każdego dnia kwarantanny do objętych nią osób – które zainstalowały i aktywowały aplikację – SMS-em wysyłana będzie prośba o wykonanie selfie.

Dzięki geolokalizacji oraz systemowi porównywania twarzy (stąd początkowa prośba o zdjęcie referencyjne) będzie wiadomo, czy dana osoba przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym.

– Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane – zapewnia minister Zagórski.

Aplikacja daje też m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki czy jedzenie.

Źródło: premier.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here